زندگینامه

زندگی نامه جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید احمدرضا شاهرخی، نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر سیداحمدرضا شاهرخی فرزند سید شمس الله از سادات شاهرخی خرم آباد ، در یک خانواده روحانی و مذهبی  دیده به جهان گشود.

 

پدر ایشان از وکلای بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی و بیش از نیم قرن محل رجوع و حل و فصل امور مردم در مسائل و موضوعات مختلف بود، به طوری که مردم متدین ساکن در جنوب پلدختر و مناطقی از استانهای خوزستان و ایلام جهت امور شرعی و دینی به ایشان مراجعه می کردند.

 

حجت الاسلام شاهرخی تحت تعالیم و تربیت شایسته ی والد مکرم خود، فردی دغدغه مند و دارای احساس مسئولیت بار آمد، بگونه ای  که ایشان با شروع انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) همچون قطره ای در اقیانوس بیکران شاگردان و ارادتمندان، در راستای این نهضت بزرگ، حرکت و روشنگری نمود.

 

تحصیلات حوزوی

این فرزند شایسته لرستان، قبل از ورود به حوزه علمیه، از بهترین دانش آموزان در جایگاه علم و عمل و اخلاق محسوب می شد، لکن شوق سربازی حضرت ولیعصر(عج) ایشان را به سوی حوزه علمیه قم سوق داد و تحصیل علوم و معارف دین را بر هر وظیفه دیگری ترجیح داد. در سال 1359 وارد حوزه علمیه قم شد و در مدت 6 سال دوره مقدمات و سطح حوزه و کلیه امتحانات شفاهی و کتبی را با موفقیت به اتمام رسانید و این در حالی است که طی نمودن این سه سطح در حوزه به طور متداول 10 سال بطول می انجامد.

از سال 1366 در دروس خارج فقه و اصول مراجع بزرگوار تقلید از جمله آیات مکارم شیرازی، سبحانی و وحید خراسانی دامت برکاتهم و مرحوم میرزا جواد تبریزی (ره) به مدت 15 سال شرکت نمود که حاصل آن بیش از هزاران صفحه یادداشت های فقهی و اصولی است که از ذهن این عالم فرزانه تراوش نموده و به یادگار مانده است. این روحانی وارسته دروس فلسفه و کلام اسلامی را از محضر بزرگان علم و اندیشه و عرفان از جمله حضرات آیات حسن زاده آملی، جوادی آملی، مصباح یزدی و انصاری شیرازی دامت برکاتهم کسب فیض نمود که از این دوران سراسر علم و معنویت نیز، هزاران صفحه تقریرات اساتید ارجمند وجود دارد که در مقاطع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد.

تحصیلات دانشگاهی

این طلبه فرهیخته پس از اخذ دیپلم دیپلم تجربی با نمره عالی و بعد از طی نمودن سطح عالی حوزه علمیه قم، در سال 1365 از طریق کنکور سراسری در رشته فلسفه دانشگاه شهید بهشتی(ره) در مقطع لیسانس قبول و پس از اتمام آن در سال 1370 در مقطع ارشد همان رشته در دانشگاه علامه طباطبایی(ره) تهران قبول و در سال 1374 آن را به اتما رساتید و پس از آن موفق به اخذ مدرک دکترای فلسفه و کلام اسلامی شد.

فعالیت های آموزشی، پژوهشی و اجرایی

ایشان از سال 1374 با پیشنهاد مرحوم آیت الله قاضی خرم آبادی(ره) به عضویت هیئت علمی گروه فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه قم در آمد که فعالیتهای آموزشی معظم له شامل تدریس در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا همچنان ادامه دارد.

لازم به ذکر است که این استاد پژوهشگر در دانشگاه قم، راهنما، مشاور، ناظر و داور دهها پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری بوده است و نیز مقالات متعددی در موضوع فلسفه و کلام در مجله های علمی و پژوهشی معتبر به چاپ رسانیده است.

فعالیت های اجرایی از سال 1376 تا 1379، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه قم از سال 1379 تا 1389، مشاور رئیس دانشگاه و عضویت در بیش از 10 کمیسیون و شورا در داخل و بیرون از دانشگاه از سال 1390 تا 1393 معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه قم را برعهده داشته که دقیقا در زمان مسئولیت ایشان، دانشگاه قم رتبه اول در بین دانشگاه های سراسر کشور را بدست آورد.

از سال 1390 به پیشنهاد جامعه مدرسین قم و حکم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مدت 8 سال است که به همراه چند تن از بزرگان حوزه علمیه قم به عضویت هیئت امنای دانشگاه منصوب شده اند.

آثار و مکتوبات

بخشی از آثار این نویسنده توانمند در بخش پژوهش عبارتند از: تلخیص کامل نموداری بدایه الحکمه که بیش از 10 بار به زیور چاپ آراسته شده است.

کلیات فلسفه چاپ مقالات فاخر علمی و پژوهشی در فصلنامه های معتبر دانشگاهی و حوزوی که برخی از آنان عبارتند از:

تالیفات جزوه های درسی در موضوعات کلامی، فلسفه و منطق که هم اکنون مورد استفاده اساتید و دانشجویان است.

تقریر کامل هزاران صفحه فقه و اصول فقه از دروس خارج فقه و اصول اساتید و مراجع معظم و در نهایت تقریر هزاران صفحه درس بزرگان در حوزه فلسفه و کلام و عرفان.

فعالیت های تبلیغی

این مبلغ پرتلاش در طول سالهای تحصیل و تدریس، از رسالت تبلیغی خود غافل نشد و سفرهای تبلیغی فراوانی در مناسبتهای مختلف به دورترین روستاها و بخشها و شهرهای استان لرستان، از جمله شهر عالم پرور خرم آباد و دیگر مناطق داشته اند.

همسنگر رزمندگان و شهدا

این رزمنده نستوه به طور متناوب، قریب به بیست ماه در جبهه های نبرد حق علیه باطل در مناطق جنوب، غرب و شمال غرب در تیپ همیشه سرافراز حضرت ابوالفضل(ع) استان لرستان، تیپ 15 امام حسن(ع)، لشکر ولی عصر(عج)، لشکر 25 کربلا، لشکر 21 حمزه، تیپ رزمی 15 رمضان، گردان ضربت در کردستان، تیپ حضرت امیرالمومنین(ع) ایلام و … حضور تبلیغی و رزمی داشته است که این خود برگ زرینی در حیات سراسر برکت این عالم فرزانه می باشد.