پیام آدینه حجت الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه شهرستان خرم آباد 

 پیام آدینه حجت الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه شهرستان خرم آباد 
فروردین 14, 1400
345 بازدید

  بیانات نماینده ولی فقیه در استان لرستان در پیام آدینه این هفته؛ حجت الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی در پیام جمعه این هفته با بیان اینکه خداوند در سوره آل عمران می فرمایند: نْ تَمْسَسْكُمْ حَسَنَةٌ تَسُؤْهُمْ وَإِنْ تُصِبْكُمْ سَيِّئَةٌ يَفْرَحُوا بِهَا ۖ وَإِنْ تَصْبِرُوا وَتَتَّقُوا لَا يَضُرُّكُمْ كَيْدُهُمْ شَيْئًا« اگر صبر و […]

 

بیانات نماینده ولی فقیه در استان لرستان در پیام آدینه این هفته؛

حجت الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی در پیام جمعه این هفته با بیان اینکه خداوند در سوره آل عمران می فرمایند: نْ تَمْسَسْكُمْ حَسَنَةٌ تَسُؤْهُمْ وَإِنْ تُصِبْكُمْ سَيِّئَةٌ يَفْرَحُوا بِهَا ۖ وَإِنْ تَصْبِرُوا وَتَتَّقُوا لَا يَضُرُّكُمْ كَيْدُهُمْ شَيْئًا« اگر صبر و تقوا داشته باشید هیچ زیانی به شما نمی توانند برسانند اظهار داشت: صبر به معنای پایداری کردن و در میدان ماندن، به اهداف و آرمان های بلند نگاه کردن و حرکت و تلاش برای رسیدن به آرمان ها و فضیلت های بلند است.

وی افزود: صبر به معنای حضور در عرصه تلاش و کوشش است اما متاسفانه برخی از افراد از میدان عرصه و تلاش می گریزند، برخی دیگر که نمی گریزند ولی به تدریج از عرصه کنار می روند ،گریز از انجام مسئولیت ها و یا به تدریج خود را از مسئولیت ها کنار زدن به دلیل رنج و سختی که در پیش دارد بر خلاف صبر است.

امام جمعه خرم آباد عنوان کرد: انقلاب اسلامی به صبری نیاز دارد که در میدان و عرصه تلاش و جهاد حضور داشته باشند زیرا با صبر و تلاش ها به افق های دور دست می رسیم .

وی اظهار داشت پس یک معنای تقوا این است که از خود در مقابل دشمن مراقبت کنیم، پس اگر صبر، تلاش و جهاد باشد و به همراه آن از خود مراقبت کنیم و مراقب مکر و حیله دشمن باشیم دشمن نمی تواند به شما آسیب و ضرر و زیانی برساند.

وی همچنین خاطرنشان کرد تقوا در این آیه یک معنای عام دارد که به معنای مراقبت از خود و خویشتن داری است و در مسیر صراط مستقیم که روزی ده بار آن را تکرار می‌کنیم.

شاهرخی در ادامه افزود: تقوا یک معنای دیگر هم دارد و آن مراقبت از خود در برابر دشمن است، انسان در حالت عادی یک جور زندگی می‌کند و وقتی در مقابل دشمن است جور دیگری زندگی می کند.

نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به اینکه یک انسانی که سرپست نگهبانی است بنحو خاصی انجام وظیفه می کند و وقتی در حال استراحت است طور دیگری استراحت می کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین شاهرخی در بخشی دیگر از سخنان خود ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و هفته سربازان گمنام امام زمان (عج) و با اشاره به مناسبت های این هفته بیان کرد: فرارسیدن هفته سربازان گمنام امام زمان (عج) به معنای تکریم از مجاهدت های نیروهای وزارت اطلاعات است که برای حفظ و امنیت کشور در شرایط پر تلاطم منطقه نقش آفرینی می کنند.

حجت الاسلام والمسلمین شاهرخی با اشاره به دوازدهم فروردین ماه گفت: روز دوازدهم فروردین ماه روزی است که انقلاب اسلامی ایران کامل شد و در ۲۲ بهمن ماه سال ۵۷ انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام راحل و مجاهدت مردم پیروز شد و به نظام استبداد و خود کامگی پایان داد و در دوازدهم و یازدهم فروردین ماه مردم با حضور آگاهانه در پای صندوق های رأی دراولین انتخابات آزاد شرکت و به جمهوری اسلامی رأی دادند و پس از ۲۵۰۰ سال نظام جمهوری اسلامی به جای نظام شاهنشاهی، سلطنتی و مورثی تثبیت شد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به سفر اخیر رئیس قوه قضاییه به استان لرستان تصریح کرد: طی سفر ۱۶ ساعته رئیس قوه قضاییه به استان لرستان کلیه برنامه های این سفر از ورود به فرودگاه و تا پایان سفر و برگشت ایشان بوسیله هیأتی که مربوط به قوه قضاییه بود تنظیم شده بود و هیچ گونه دستگاه یا سازمانی استانی در تنظیم برنامه های سفر آیت الله رئیسی دخالتی نداشتند.

امام جمعه خرم آباد خاطر نشان کرد: در برنامه دیدار با اقشار و نخبگان برخی از اقشار دیدگاههای خود را بیان کردند ولی با توجه به محدودیت هایی که وجود داشت تنها تعداد محدودی سخن گفتند که از قبل همان هیأت انتخاب کرده بود و تا چند ساعت قبل از ورود کسی هم از سخنرانان اطلاع نداشت.

وی با بیان اینکه آنچه می تواند در تولید و اشتغال استان تاثیر داشته باشد راه اندازی کارخانه های تعطیل شده استان است اظهار داشت: پس از پیگیری ،ارسال نامه های متعدد و گفت و گو تلفنی با رئیس قوه قضاییه و سایر مسئولان کشوری که می توانستند در راه اندازی کارخانه های تعطیل شده استان تاثیر گذار باشند در نهایت منجر به سفر مسئولان کشوری و رئیس قوه قضاییه به استان شد و خوشبختانه در جریان سفر رئیس قوه قضاییه دستگاه قضا و استانداری استان در راستای رفع مشکلات استان مکتوباتی را ارائه دادند.

حجت الاسلام و المسلمین شاهرخی با اشاره به نتایج سفر رئیس قوه قضاییه افزود: طی سفر اخیر رئیس قوه قضاییه به استان لرستان مقرر شد: چهار کارخانه مهم فولاد ازنا، سامان کاشی، عظیم خودرو بروجرد و کارخانه سیمان خرم آباد که مشکل قضایی داشتند و پرونده آنها در دادگستری تهران مطرح بود طی سه ماه آینده تعیین تکلیف شوند که این خبر بسیار مسرت بخش و امیدوارکننده ای برای مردم استان است زیرا در اشتغالزایی استان نقش بسیار خوبی دارند.

 

امام جمعه خرم آباد عنوان کرد: پیگیری تخصیص آب استان لرستان از دیگر نتایج سفر رئیس قوه قضاییه به استان است که مقرر شد موضوع تقسیم عادلانه آب استان توسط دستگاه قضا از طریق شورای عالی آب پیگیری شود ،واقعا بی معنا است که صحبت از انتقال آب از دریای عمان ،خلیج فارس و خزر با ۱۲۳ هزارمیلیارد تومان می زنند ولی استان لرستان با داشتن ۱۱ میلیارد مکعب آب تنها ۲۳ درصد زمین های آن آبی باشد در حالی که متوسط کشور ۴۶ درصد است.

وی با اشاره به ضرب الاجل رئیس قوه قضاییه جهت راه اندازی شرکت ماشین سازی خرم آباد بیان کرد: با دستور رئیس قوه قضاییه مقرر شد شرکت ماشین سازی خرم آباد با ظرفیت اشتغال ۸۰۰ نفر ظرف مدت ۹ ماه به چرخه تولید برگردد.

حجت الاسلام والمسلمین شاهرخی گفت: موضوع اختلاف کشاورزان با منابع ملی و اینکه شش سال زمان نیاز است که یک میلیون و دویست هزار هکتار زمین مورد اختلاف کشاورزان و منابع ملی به نتیجه برسد از دیگر موضوعات مطرح شده در جریان سفر رئیس قوه قضاییه به استان بود که در همین راستا مقرر شد کمیسیون رفع تداخل ارضی با منابع ملی در استان فعال شود و ظرف کمتر از دو سال این پروندها تعییت تکلیف شوند و در این مدت کشاورزان به دستگاه قضایی ارجاع نشود، البته اگر کسی درختی قطع کند یا ضرر و زیانی در این مدت به منابع ملی بزند و یا ساختمان سازی کند با او برخورد قانونی می شود ولی در این مدت کشاورزان بتوانند کار کشاورزی را انجام دهند.

وی تصریح کرد: در ادامه سفر رئیس قوه قضاییه به استان در رابطه با کارخانه ها و واحدهای صنعتی که مشکل قضایی ندارند مقرر شد کارگروهی زیر نظر استاندار تشکیل و وضعیت این کارخانه ها که ممکن است در تملک بانکها باشند و یا با برخی دستگاهها مشکل دارند پی گیری شود.

وی در ادامه افزود: ریشه برخی از این مشکلات ممکن است به سازمان یا دستگاه هایی در تهران برگردد یا برخی از واحدهای صنعتی مالک آنها بانک‌ها است، به هر حال چه اصل و اساس مشکل آنها به سازمان یا دستگاهی در تهران باشد و یا مربوط به بانک ها باشد این کمیته یا کمیسیون که زیر نظر استاندار محترم است و دستگاه‌های دیگر هم در آن عضو خواهد بود باید نسبت به احیای این کارخانه ها و کارگاه ها اقدام کنند.

امام جمعه خرم آباد در رابطه با واحد های تولیدی و کارخانه هایی که در تملک بانکها هستند خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه بانکها امکان مالی دارند و می توانند واحد های تولیدی که در تملک دارند احیا کنند ولی چنانچه اقدامی نکنند کارگروه مذکور بر اساس قانون اقدام کند.

وی اظهار داشت: کلیه مسئولان، جوانان انقلابی و دلدادگان به نظام اسلامی بدانند که شعار سال صرفا حرف و سخن نیست بلکه این شعار حکایت از یک نیاز است، حکایت از این است که همه از مسئول تا غیر بدانند که نیاز کشور به تولید و مانع زدایی و حمایت از تولید است ،اگر صدها بنر با عنوان شعار سال در سطح شهر زده شود و از صدا و سیما این شعار تبلیغ شود ولی اراده و اقدامی از طرف مردم و مسئولان وجود نداشته باشد بی فایده است.

حجت الاسلام والمسلمین شاهرخی افزود: اختصاص ۱۵۰ میلیارد تومان از اعتبارات استانی و قوه قضاییه به دادگستری استان جهت رفع مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری این دستگاه از دیگر دستاوردهای سفر رئیس قوه قضاییه به استان لرستان بود.

امام جمعه خرم آباد عنوان کرد: آنچه در سفر رئیس قوه قضاییه به استان آیت الله رئیسی و معاونت های قوه قضاییه بر آن تاکید داشتند و بنده نیز بارها در تریبون نماز جمعه مطرح کرده ام این است تعطیلی کارخانه های استان یک شبه تعطیل نشده اند بلکه طی فرآیند چند ماهه و گاهی چند ساله به مخروبه ای تبدیل شده اند جای سوال است که مسئولان مربوطه و ناظران دستگاه قضا استان کجا بودند که از چنین اتفاقی جلوگیری نکردند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه برخورد با فساد بدون هیچ گونه مماشات البته با دلیل و مدرک بسیار مورد تاکید رئیس قوه قضاییه است بیان کرد: سازمان بازرسی و حراست یکی از وظایفشان حفظ سلامت کارخانه ها یا دستگاه اداری است بر همین اساس ما باید بیدار و هوشیار باشیم که در گام دوم انقلاب گرفتار مشکلاتی همچون گذشته و تبدیل شدن کارخانه ها و واحد های تولیدی استان به مخروبه نباشیم .

حجت الاسلام والمسلمین شاهرخی گفت : آنچه که در سفر اخیر مورد تاکید رئیس قوه قضاییه بود مساوی بودن نسبت مسئولان با مردم است و هیچ کسی نباید به واسطه انتسابی که با مسئولان دارد از امتیازی برخوردار باشد زیرا یکی از اموری که مردم استان را رنج می دهد تبعیض در به کارگیری نیروها تحت عناوین مختلف است.

وی تصریح کرد: متاسفانه در استان گاهی یک نفر وقتی به مدیریتی می رسد اقدام به بکارگیری منسوبین خود می کند و گاهی نیز برخی مدیران اقدام به بکارگیری منسوبین یکدیگر می کنند و افرادی که تخصص لازم را ندارند خارج از ضوابط به کار می گیرند و همین مشکلات استان را رنج می دهد در همین راستا سازمان بازرسی و نظارتی و امنیتی نباید در برابر اینگونه تخلفات بدون هیچ گونه مماشاتی برخورد کنند.

امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه به کارگیری نیرو بدون ضابطه باید به عنوان یک منکر شناخته شود خاطر نشان کرد: جذب نیرو در چارچوب قانون و بدون ضابطه در استان باید به یک گفتمان عمومی در بین فعالان فرهنگی استان تبدیل شود البته پیگیری این امور باید با شیوه و دانایی خاصی باشد متاسفانه برخی این امور را طوری بر زبان می آورند که نه تنها به حل مساله کمک نمی کند آسیب زا هم است و خودشان را گرفتار شاکی یا شاکیان خصوصی می کنند و در این طور حالت در دام تهمت زنی و افتراء می‌افتند و به جای این که جبهه امر به معروف و نهی از منکر را تقویت کنند با روش نادرست شان مانعی برای حل مشکل می شوند به همین خاطر باید خیلی در این رابطه مراقبت کرد.

وی تصریح کرد: بنده همیشه تاکید کرده ام علی رغم مشکلاتی که درکشور وجود دارد ولی آینده کشور و استان لرستان روشن و درخشان است ،با همت جوانان نمی گذاریم اتفاقات نامیمون و مخرب گذشته در استان اتفاق بیفتد و رویداد های خوبی که در گذشته اتفاق افتاده به طور یقین با کیفیت و کمیت بیشتری ادامه می دهیم.

نماینده ولی فقیه در استان افزود: پس با امید به آینده به عنوان یک رسالت همگانی ایران اسلامی به وسیله همه ایرانیان و استان لرستان به وسیله همه لرستانی ها چه آنها که در استان هستند و چه آنها که بیرون از استان هستند بهتر از گذشته خواهیم ساخت و به ارتقاء فرهنگی و پیشرفت و توسعه خواهیم رساند.

1400/1/13