نماز دشمن شکن جمعه به امامت نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی در مصلی الغدیر شهرستان خرم آباد برگزار شد . 1400/8/14

نماز دشمن شکن جمعه به امامت نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی در مصلی الغدیر شهرستان خرم آباد برگزار شد . 1400/8/14
آبان 15, 1400
153 بازدید

 خطبه اول؛ بسم الله الرّحمن الرّحیم «الحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله على سيّدنا و نبيّنا ابى‌القاسم المصطفى محمّد(ص) و آله الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّه الله فی الارضین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین»  حجة الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی در خطبه اول نماز جمعه خرم آباد با سفارش همگان به پرهیزکاری و خویشتن […]

 خطبه اول؛

بسم الله الرّحمن الرّحیم

«الحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله على سيّدنا و نبيّنا ابى‌القاسم المصطفى محمّد(ص) و آله الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّه الله فی الارضین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین»

 حجة الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی در خطبه اول نماز جمعه خرم آباد با سفارش همگان به پرهیزکاری و خویشتن داری و کسب توشه معنوی اظهار داشت: انجام واجبات و ترک محرمات راه موفقیت در دنیا و فلاح و رستگاری در آخرت است.

وی با اشاره به آیه ۳۵ سوره رعد «مَثَلُ الْجَنَّةِ الَّتِي وُعِدَ الْمُتَّقُونَ ۖ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ ۖ أُكُلُهَا دَائِمٌ وَظِلُّهَا ۚ تِلْكَ عُقْبَى الَّذِينَ اتَّقَوْا ۖ وَعُقْبَى الْكَافِرِينَ النَّارُ» گفت: مثل بهشتی که به پرهیزکاران وعده داده شده نهرهای آب از زیر درختانش جاری است، میوه ها و سایه آن همیشگی است، این سرانجام و عاقبت کسانی است که خود را مزین به تقوا و پرهیزکاری کرده اند.

وی عنوان کرد: البته سرانجام کفار آتش جهنم است، در این آیه شریفه ۳۵ از سوره رعد سخن از معاد، نعمت های بهشتی، کیفر و مجازات آتشین است، می فرماید: بهشتی که به انسان های پرهیزکار وعده داده شده قابل توصیف نیست، ما مثل و شبیهی از آن برای شما بیان می کنیم، نمی شود بهشت را آنچنان که هست برای شما توصیف کنیم.

نماینده ولی فقیه در لرستان ادامه داد: انسانی که خود محدود است، در جهان مادی محدود واقع شده نمی شود برای او بهشت را آنچنان که حقیقت و واقعیت آن هست، توصیف کرد، می شود شبیه و مثل و حکایتی از آن را نقل کرد، این وصف اول بهشتی است که به متقین وعده داده شده است.

حجت الاسلام شاهرخی با تاکید بر اینکه میوه بهشتی همیشگی است، میوه هایی که در این دنیا هست، فصلی، همراه با آفت و مواد افزودنی برای حفظ و نگهداری است گفت: اما میوه بهشتی همیشگی است، دائم است، به فصل خاصی اختصاص ندارد، فاسد نمی شود، علت آن هم این است که ایمان مومنان حقیقی و دائمی است و پاداش چنین ایمانی باید پاداشی دائمی و حقیقی باشد.

حجت الاسلام شاهرخی تاکید کرد: در این راستا ایمان همیشگی، پاداش همیشگی و ابدی را در پی دارد، بین ایمان حقیقی و دائمی و پاداشی که داده می شود رابطه مستقیمی است.

وی با بیان اینکه سایه درختان بهشت همیشگی است و در بهشت خزان وجود ندارد، برگ ریزان وجود ندارد گفت: در دنیا سایه درختان کم و زیاد می شود، در فصل های متفاوت سایه درختان دست خوش تغییر می شود، ولی درختان بهشتی همیشگی است.

نماینده ولی فقیه در لرستان بیان داشت: این سرانجام و پاداش برای پرهیزکاران است، بی جهت داده نمی شود، سرانجام انسان های کافر آتش جهنم است، دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم و عمر محدودی که ما داریم شایسته است زندگی ما به گونه ای باشد که به پاداش دائمی و ابدی نائل شویم.

حجت الاسلام شاهرخی گفت: سرانجام کار مهم است، افرادی هستند به ظاهر در کسوت اهل ایمان و تقوا اما توشه تقوایی آنها آنقدر سنگین نیست که آنها را به سرانجام نیکو منتهی کند، هر کس می خواهد سرانجام و پایانی موفق داشته باشد باید دارای تقوا باشد، هر کس سرانجامش، سرانجامی ناسپاسی، کفر و ناشکری باشد، نصیب آتش جهنم می شود. از خداوند متعال می خواهیم که سرانجام ما را سرانجام متقین باشد.

و در پایان خطبه اول با ذکر سوره ماعون به پایان رسید.

 

 خطبه دوم؛

بسم الله الرّحمن الرّحیم

«الحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله على سيّدنا و نبيّنا ابى‌القاسم المصطفى محمّد(ص) و آله الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّه الله فی الارضین و صلّ على علىّ اميرالمؤمنين…

 حجت الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی در خطبه‌ دوم این هفته نماز جمعه خرم آباد در سخنانی با سفارش همگان به تقوای الهی اظهار داشت: امام علی (ع) می‌فرمایند: «العُجبُ رَأسُ الحَماقَةِ» عجب یا همان خودپسندی اساس و پایه نادانی است، انسانی که گرفتار خودپسندی می‌شود گناهان خود را کوچک و طاعت خود را بزرگ می بیند.

وی افزود: انسان‌هایی گرفتار این صفت زشت می‌شوند که خودشان را از یک امتیاز و برجستگی برخوردار می‌بینند، کسانی که در جامعه مورد توجه و اقبال عمومی هستند باید دقت بیشتری داشته باشند که این اقبال عمومی باعث نشود که خود را بزرگ ببینند و اگر مسئولیتی دارند این مسئولیت در نظرشان بزرگ جلو کند.

وی ادامه داد: نشانه خود پسندی این است که اگر از ما مدح و ستایشی کردند، احترامی به جا آوردند، شاد شویم و باور کنیم، ممکن است کسانی از سر وظیفه این چنین احترامی قائل شوند، البته باید بزرگان را احترام کرد، اما افراد برجسته باید توجه داشته باشند که این احترام، مدح و ستایش موجب خود بزرگ بینی نشود یعنی اگر در یک جا لقب را کم تر و یا نگفتند احوالش دگرگون نشود؛ اگر احوالش دگرگون شد نشان دهنده عجب یا خودپسندی است و باید خودش را درمان کند؛ زیرا در این صورت گرفتار نادانی شده است و به سخنی که گفته شده و نوعاً صحت ندارد، اطمینان پیدا کرده است، در این راستا خود و نمازگذاران را به رعایت حدود الهی و تقوا فرا می‌خوانم.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مناسبت ۱۳ آبان و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی گفت: ملت ما در این روز سیلی محکمی به سردمداران دولت چپاول گر آمریکا نواخت.

حجت الاسلام شاهرخی بیان داشت: همزمان با آن نیروهای آمریکایی که نفت کش حامل نفت صادراتی ایران در آب‌های دریای عمان مصادره کردند و محموله نفت را به نفتکش دیگری انتقال دادند و آن را به مقصد دیگری هدایت کردند.

وی افزود: نیروی دریایی جان بر کف و شجاع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اجرای عملیاتی پیچیده و تحسین برانگیز بر روی عرشه کشتی سرقت شده وارد شدند و این کشتی را به تصرف خود در آوردند، کشتی را به سمت آب‌های سرزمینی ایران اسلامی عزیز هدایت کردند، نیروهای آمریکایی با استفاده از چندین فروند بالگرد و ناو جنگی با جدیت تلاش کردند که مسیر حرکت نفتکش سرقت شده را مسدود کنند که موفق نشدند و این نفت کش هم اکنون در آب‌های سرزمینی ایران اسلامی است.

وی ادامه داد: این حرکت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نشان داد که کشورهای منطقه و ایران اسلامی دارای این توانایی و آمادگی است که امنیت دریایی خلیج همیشه فارس ایران را حفظ کند و نشان داد قدرت‌هایی مانند آمریکا و امثال آن، رو به زوال هستند و نباید به چنین قدرت‌های پوشالی تکیه کرد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه در هر حال این یک سیلی محکم دیگری بود که تکمیل کننده سیلی ملت ایران و حضور آنها در ۱۳ آبان ۱۴۰۰ بر حاکمان نادان و چپاول گر آمریکا بود که نواخته شد گفت: خداوند را به جهات فراوانی سپاسگزاری می‌کنیم، از این جهت که ملت و جوانان ما راه و شیوه‌هایی که دشمن از آن راه ها به ما آسیب می‌زنند را شناخته‌اند

وی افزود: حضور نسل جوان و نوجوان، اتحادیه دانش آموزان، سازمان دانش آموزان، بسیج دانش آموزان، جوانان و نوجوانان هلال احمر، نوجوان و جوانان ستاد نماز جمعه، گروههای جهادی و جوانان انقلابی و عموم مردم هم در اجتماع ۱۳ آبان حضور فوق العاده ای داشتند و هم در برپایی نمایشگاه با موضوعات گوناگون از جمله بصیرت افزایی و استکبار ستیزی، هنرمندانه و ماندگار اقدام کردند که از همه آنها تشکر و قدردانی می‌کنم.

حجت الاسلام شاهرخی افزود: همه دستگاه‌ها و مؤسسات فرهنگی و اجتماعی از توانایی این عزیزان استقبال کنند، در برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی، هنری، آموزشی، قرآنی، دینی و مذهبی در همه عرصه ها از ظرفیت این جوانان و نوجوانان بهره مند شوند، هم در جذب این جوانان بر اساس ضوابط و هم در پذیرش مسئولیت‌ها و انتصاب آنها به عنوان مسئول راه را برای این جوانان باز کنند، نشست‌های مشورتی و تبادل نظر با این نوجوانان و جوانان راه گشا است.

وی بیان داشت: این قدرت نرم کار فرهنگی که جوانان عزیز به عمل می‌آورند در کنار آن کار سخت افزاری که نمونه آن آمادگی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همه نیروهای مسلح است، با یاری خداوند ما را بر مشکلات پیروز خواهد کرد، این امر ارمغان معنویت و اخلاق، حاکمیت دین و پیشرفت را برای ما در پی دارد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه رئیس جمهوری اسلامی ایران در جلسه اخیر هیئت دولت برای چندمین بار بر مبارزه با فساد و بسترهای فساد زا تاکید کردند و بر اصلاح ساختارهای فساد آفرین و قطع دست‌های پنهان رانت و فساد از سوی وزرا تاکید کردند گفت: ایشان از مجموعه هیئت دولت با جدیت خواستند که از خانواده بزرگ قوه مجریه، از بالا تا پایین و تا کارمندان ساده حتماً مراقبت کنند.

حجت الاسلام شاهرخی تصریح کرد: رئیس جمهور با این بیانشان اتمام حجت کردند که حتی وزراء و هیئت دولت خط قرمز ایشان نیستند و در مبارزه با فساد و تبعیض و مبارزه با حاکمیت روابط بر ضوابط خط قرمز نخواهد داشت، امید می‌رود که در دولت سیزدهم شاهد نامه‌های تبعیض آمیز از سوی وزراء و معاونان آنها، آن طور که در دولت‌های گذشته بوده، نباشیم و در صورت ارسال چنین نامه‌هایی به استان حتماً نویسنده آن نامه‌ها را به رئیس جمهوری اسلامی و قوه قضائیه و دستگاه‌های ناظر معرفی خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه لازم است همین نکات را در استان لرستان به دقت توجه کنیم گفت: باید منافذ فساد و تبعیض را بست و در صورت وجود چنین چیزی با موشک نقطه زن عدالت و اقتدار و اعمال قانون بدون تأخیر و با رعایت عدل و انصاف باید آن را مورد اصابت قرار داد تا هیچ کسی در هر قدرت و سیاست و ثروتی فکر و اندیشه فساد و تبعیض را به خود راه ندهد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان اینکه در نظامی که بر پایه جمهوریت و اسلامیت برپا شده عدالت خواهی و برنامه ریزی و اجرای عدالت باید مورد توجه جدی قرار گیرد افزود: توسعه متوازن در همه استان‌ها، توجه به استان لرستان به عنوان استان ویژه که نیازمند تحول همراه با جهش است، در راستای عدالت و توسعه متوازن است، مهارگرانی، تورم، یافتن ساز و کاری درست و ماندگار و جلوگیری از سود جویی ها در این زمینه باید مورد توجه همه مسئولین و دستگاه‌های مرتبط باشد.

حجت الاسلام شاهرخی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه استان ما همچنان مبتلا به ویروس منحوس کرونا است و یکی از شهرهای ما قرمز است و بقیه هم نارنجی و زرد هستند گفت: این نشان دهنده این است که باید دقت کنیم و مراقبت کنیم که این ویروس دوباره گسترش پیدا نکند، باید به مراکز واکسیناسیون مراجعه کرد و واکسن ضد ویروس کرونا تزریق کرد، عدم توجه و اهمال از سوی قشرهایی از مردم این پیامدهای ناگواری را در پی دارد.

وی افزود: بیش از دو هزار و ۶۰۰ نفر از میان ما رفته‌اند و ما غم و اندوه آنها را بر دل داریم، کسب و کار دچار اختلال می‌شود، اقتصاد و معیشت مردم ضربه و آسیب می بیند، حال که دولت با تلاش، کوشش و دانشگاه‌های علوم پزشکی در سراسر کشور و استان ما با مجاهدت و تلاش در حال خدمت هستند تا این واکسن را تزریق کنند جا دارد که همه به این مطلب توجه کنند و این کار را با سرعت لازم انجام دهند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مناسبت روز فرهنگ عمومی گفت: لازم است همه نخبگان، برجستگان و فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی در این زمینه همراهی کنند، در هفته آینده پیرامون توجه کامل در این رابطه و راههای گسترش فرهنگ عمومی که باید بر پایه فضیلت، معنویت و انسانیت باشد، گفت و گو خواهم کرد.

حجت الاسلام شاهرخی، همچنین با اشاره به مناسبت ۱۵ آبان و مخالفت امام راحل با لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی گفت: در این لایحه مسلمان بودن و سوگند به قرآن خوردن برای انتخاب شوندگان از سوی رژیم پهلوی حذف شد که امام راحل به میدان آمد و سرانجام موفق شد این لایحه که علیرغم اینکه تصویب شده بود لغو شود، ایشان مستحکم و با ایمان با صلابت مقابل رژیم فاسد پهلوی ایستاد و این برگ زرین را به تاریخ انقلاب اسلامی افزودند، اگر چه این برگ برای نظام طاغوتی سیاههی زشت است.

 حجت الاسلام شاهرخی با اشاره به ۱۹ آبان ولادت عبدالعظیم حسنی گفت: این روز را به همه مردم شریف استان لرستان تهنیت و تبریک عرض می نمایم.

و در پایان خطبه دوم با ذکر دعا و سوره توحید به پایان رسید.

1400/8/14