نماز جمعه شهرستان خرم آباد به امامت حجت الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه شهرستان خرم آباد با رعایت پروتکل های بهداشتی در مصلی الغدیر این شهرستان برگزارشد 1400/8/7

نماز جمعه شهرستان خرم آباد به امامت حجت الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه شهرستان خرم آباد با رعایت پروتکل های بهداشتی در مصلی الغدیر این شهرستان برگزارشد 1400/8/7
آبان 8, 1400
184 بازدید

 خطبه اول؛ بسم الله الرّحمن الرّحیم «الحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله علی محمد و آله الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّه الله فی الارضین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین» حجت الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی در خطبه اول نماز جمعه خرم آباد با سفارش همگان به رعایت حدود و فرامین الهی اظهار داشت: در […]

 خطبه اول؛

بسم الله الرّحمن الرّحیم

«الحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله علی محمد و آله الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّه الله فی الارضین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین»

حجت الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی در خطبه اول نماز جمعه خرم آباد با سفارش همگان به رعایت حدود و فرامین الهی اظهار داشت: در سوره قصص آیه ۸۳ «تِلْکَ الدَّارُ الْآخِرَةُ نَجْعَلُهَا لِلَّذِینَ لَا یُرِیدُونَ عُلُوًّا فِی الْأَرْضِ وَلَا فَسَادًا ۚ وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِینَ» تاکید شده که ما سرای آخرت، این سرای عظیم و بزرگ که بهشت ابدی است را مخصوص کسانی قرار دادیم که در زمین اراده علو و سرکشی ندارند و سرانجام نیکو و موفقیت در آخرت از آن پرهیزکاران است.

وی عنوان کرد: در این آیه شریفه مقصود از علو، برتری جویی، تکبر و خود بزرگ بینی است، چیزی که آفت جامعه بین المللی است و عاقبت در این آیه عمومیت دارد، هم موفقیت در دنیا و هم بهره مندی از سرای ابدی و بهشت ابدی از آن پرهیزکاران است.

نماینده ولی فقیه در لرستان بیان داشت: این آیه شریفه در حقیقت عبرتی از سرنوشت قارون است، کسی که دارای ثروت و قدرت بود، ثروتش به اندازه‌ای بود که باید چندین نفر کلیدهای گنج او را حمل می‌کردند، اما نتیجه برتری جویی، تکبر، خود بینی به اینجا منتهی شد که هم در دنیا به هلاکت رسید و هم شقاوت و بدبختی سرانجام او شد.

حجت الاسلام شاهرخی افزود: امام علی (ع) این آیه را برای تاجران و بازرگانان هم تلاوت می‌کرد تا با توجه به دارابودن ثروت دچار خود بزرگ بینی نشوند، تلاش در جهت تعدی و چپاول به حقوق دیگران نکنند، اصناف و بازاریان ما هم باید به این موضوع توجه کنند که سرانجام موفقیت در دنیا و عاقبت نیکو از آن کسانی است که چپاول به اموال دیگران ندارند.

وی ادامه داد: البته جویندگان علم، نخبگان، فرهیختگان، عالمان، اندیشمندان و برجستگان هم نیازمند هستند با توجه به امتیازی که دارا شده اند، دچار رذیلت، تکبر و خود بزرگ بینی نشوند.

نماینده ولی فقیه در لرستان گفت: حکایتی است که شیطان کیسه‌ای را از حسد پر کرد و در هر خانه و صنفی می‌رسید بخشی از آن را به آن صنف اختصاص می‌داد، به جویندگان علم که رسید، کیسه حسد فرو ریخت و هر چه بود نصیب جویندگان علم شد، در این راستا جویندگان علم به این مراقبت نیاز دارند.

حجت الاسلام شاهرخی بیان داشت: ۱- اراده برتری جویی در زمین ممکن است سراغ افراد و اقشار مختلفی بیاید، بنابراین هرگونه برتری طلبی، خود بینی و خود بزرگ دیدن ممنوع است.
۲- برتری جویی منشأ فساد است،
۳- پرهیزگار کسی است که حتی اراده تفاخر و برتری جویی نسبت به دیگران نداشته باشد.

و در پایان خطبه اول با ذکر سوره ناس به پایان رسید.

 خطبه دوم؛

بسم الله الرّحمن الرّحیم

«الحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله علی محمد و آله الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّه الله فی الارضین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین»

 حجت الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی در خطبه دوم این هفته نماز جمعه خرم آباد با سفارش همگان به رعایت تقوای الهی و اطاعت از خداوند اظهار داشت: تقوا و پیروی از فرامین الهی راه نجات و رستگاری برای دنیا و آخرت است.

وی بین داشت: رستگاری ابدی از آن متقین است، انسان‌های گناهکار دو گروه هستند، یک گروه انسان‌هایی هستند که برای انجام گناه برنامه ریزی می‌کنند، قصد قبلی دارند و خود را برای انجام گناه از قبل آماده می‌کنند.
گروه دیگر، قصد گناه ندارند، دچار غفلت می‌شوند، از روی غفلت زبانشان به غیبت، تهمت، دروغ و شایعه پراکنی باز می‌شود، غفلت است که این دست از انسان‌ها را به گرداب گناه پرتاب می‌کند، اگر مراقبت از دست، چشم و زبان به عمل آید، اگر مراقبت از امضاء، داوری، قضاوت، نوشتن، گفتن، سخن گفتن به عمل آید این گروه از انسان‌ها که برای انجام گناه برنامه ریزی نمی‌کنند و قصد قبلی ندارند می‌توانند از گناه فاصله بگیرند،

وی ادامه داد: اگر مراقبت از دل، درون و باطن صورت بگیرد انسان مبتلا به حسد، بخل، کینه، طمع مال دیگران و بیت المال دچار نمی‌شود، مراقبت همان جاده‌ای است که منتهی به صراط مستقیم الهی، موفقیت در دنیا و رستگاری در آخرت می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان، گفت: عدالت، حق جویی، حق طلبی، استقامت، هدایت در زیر سایه تقوا و مراقبت به دست می‌آید، پس مراقبت درس همیشگی است.
امام علی (ع) در خطبه ۱۶۰ نهج البلاغه می فرماید:《أُوصِيكُمْ عِبَادَ اللَّهِ بِتَقْوَى اللَّهِ وَ طَاعَتِهِ فَإِنَّهَا النَّجَاةُ غَداً وَ الْمَنْجَاةُ أَبَداً》؛ همه ما را به تقوای الهی و اطاعت از خداوند سفارش می‌کند، به اینکه تقوا و طاعت که از مسیر از مراقبت می‌گذرد راه نجات در دنیا و رستگاری در آخرت است.

حجت الاسلام شاهرخی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مناسبت ورود حضرت معصومه (ع) در سال ۲۰۱ هجری قمری به شهر قم، گفت: قریب به ۱۲/۵ قرن از ورود بانوی معظمه به کشور ما و قم می‌گذرد، این بانوی مکرمه با ورودش به ایران و شهر قم بر تاریخ کشور ما و تاریخ جهان بشریت تأثیر شگرف و ارزشمندی گذاشت، بر گرد او حوزه علمیه‌ای شکل گرفت که مرکز فقاهت و نشر معارف اسلامی در سراسر جهان شد.

وی خاطر نشان کرد: امروز در کنار مضجع شریف این بانوی کریمه اهل بیت (س) طلاب و جویندگان دانشی در داخل و خارج از کشور جمع شده‌اند که معارف اسلامی را در اقصی نقاط جهان منتشر می‌کنند.

وی ادامه داد: مجاهدانی در کنار کریمه اهل بیت (س) پرورش یافتند که امروز در مقابل ظالمان، زورگویان و ستمگران می‌ایستند.
این گوشه‌ای از فضائل و کرامات این بانوی گرامی است و هر کس با شناخت ایشان را زیارت کند و به جایگاه حقیقی ایشان پی ببرد بهشت بر او واجب می‌شود؛ از خداوند متعال درخواست می کنم همه ما را برای رسیدن به این شناخت عمیق نسبت به حضرت فاطمه معصومه (س) یاری کند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هشتم آبان ماه روز پدافند غیر عامل گفت: پدافند به معنای دفاع از جان، مال و سرزمین یک کشور است، این پدافند عامل و غیر عامل تقسیم می‌شود، پدافند عامل یعنی همان دفاع هشت ساله ما در مقابل مستکبرین جهان انجام دادیم، اما پدافند غیر عامل یعنی مجموعه اقداماتی که در زمان صلح یک کشور برای حفظ تجهیزات و زیرساخت‌ها و تأسیسات فراهم می‌شود

حجت الاسلام شاهرخی با تاکید بر اینکه پدافند غیر عامل یک سیستم دفاعی برای هر کشور است که ضروری است و موجب بازدارندگی و کاهش آسیب پذیری می‌شود ادامه داد: کشور ما با موقعیت خاصی که در جهان دارد، با توجه به ثروت‌های مادی و معنوی و نظام ضد استکباری که بر کشور ما حاکم است بدیهی است که مورد تهدید مستکبران جهان است، لذا لازم است از این میزان به پدافند غیر عامل توجه بیشتری شود.

وی با اشاره به حمله سایبری به شبکه توزیع سوخت کشور عنوان کرد: این نشان دهنده این بوده که باید به این امر توجه بیشتری کرد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به شهادت بسیجی ۱۳ ساله « شهید محمد حسین فهمیده» در ۸ آبان ماه سال ۱۳۵۹ در هشت سال دفاع مقدس گفت: ۱۳ آبان به عنوان روز دانش آموز و روز نوجوان نامگذاری شده است، تبعید امام راحل از قم به ترکیه توسط رژیم فاسد پهلوی در روز ۱۳ آبان ماه و تسخیر لانه جاسوسی و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی از جمله مناسبت‌های این هفته است.

حجت الاسلام شاهرخی با اشاره به اینکه بررسی و مطالعه تاریخ انبیاء، مستند به قرآن و روایات ما را به این شاخص راهنمایی می‌کند که ایمان به خدا و تقابل و مقابله با طاغوتیان و مستکبران همان صراط مستقیمی است که ما هر روز در نماز از خداوند می‌خواهیم و راه سربلندی و سرافرازی در همان ایمان به خدا و مبارزه با استکبار است، در سوره نحل آیه ۳۶، «وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِی کُلِّ أُمَّةٍ رَسُولًا أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ ۖ فَمِنْهُمْ مَنْ هَدَی اللَّهُ وَمِنْهُمْ مَنْ حَقَّتْ عَلَیْهِ الضَّلَالَةُ ۚ فَسِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانْظُرُوا کَیْفَ کَانَ عَاقِبَةُ الْمُکَذِّبِینَ» تاکید شده که بندگی خدا را به عمل آورید و از سرکشان و چپاول گران دوری کنید، از حضرت نوح گرفته تا وجود مقدس پیامبر اسلام (ص) و ادامه این راه و روش توسط پیشوایان معصوم (ع) تا این زمان، همه دعوت به توحید بوده است.

وی افزود: توحید یک امر و مفهوم ذهنی نیست، بلکه توحید ما را به تعارض در مقابل منافع و موقعیت اشراف و زورگویان از فرعون، نمرود تا ابوسفیان و چپاول گران و زورگویان ما را فرا می‌خواند، در آیات متعدد قرآن از این امر یاد شده است.

وی خاطر نشان کرد امروز نماد این استکبار دولت جنایتکار آمریکا است که امام راحل با نگاه قرآنی و درسی که از تاریخ انبیا و پیشوایان معصوم فرا گرفته بودند در مقابل این زور گویان ایستاد، هر چند منجر به تبعید ایشان در ۱۳ آبان سال ۴۳ شد، در این مسیر مبارزه با استکبار و رژیم دست نشان دهنده‌اش، دانش آموزان، نوجوانان و جوانانی که ثروت مادی و معنوی کشور هستند در روز ۱۳ آبان قبل از پیروزی انقلاب در سال ۵۷ در مقابله با رژیم پهلوی نقش آفرینی کردند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان بیان داشت: دانش آموزان استان ما نیز در ماههای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی و در دفاع مقدس برای دفاع از میهن اسلامی به شهادت رسیدند که یادشان را گرامی می‌داریم و راهشان پر رهرو باد و ما در این هفته برنامه‌های متنوعی با مؤسسات فرهنگی و آموزشی به عنوان روز دانش آموز، نوجوان و… و این برنامه ها در مرکز استان و شهرستان‌ها تدارک دیده‌ایم.

حجت الاسلام شاهرخی با تاکید بر اینکه حیله‌های استکبار جهانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز ادامه داشت و همچنان ادامه دارد، گفت: ما نیاز است که روز ملی مبارزه با استکبار را زنده نگه داریم و در برنامه‌ای که از سوی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اعلام خواهد شد، همه مشارکت کنیم، روز ملی مبارزه با استکبار، یعنی ملت ایران در مقابل انواع تلاش‌های دشمنان و در رأس آنها آمریکای جهان خوار محکم ایستاده و نخواهد گذاشت که این دشمن بر سرنوشت ملت ما مسلط شود.

وی افزود: روز ملی مبارزه با استکبار یعنی هر جا مظلومی در جهان باشد، جمهوری اسلامی ایران به شکل و شیوه‌ای که خود مصلحت بداند به کمک آن مظلومین خواهد شتافت، روز ملی مبارزه با استکبار پرچم برافراشته‌ای است که سبب می‌شود ملت و جوانان ما روش‌های گوناگون مبارزه با استکبار را بشناسند و بدانند که اگر روزی کسی این روش‌های دشمنی استکبار را نشناسد مانند برخی کشورهای همسایه منجر به نابودی آن ملت می‌شود.

وی تصریح کرد: پس مبارزه با استکبار یک شعار همیشگی است و ما در روز پنج شنبه به شکلی که اعلام خواهد شد در آن حضور پیدا خواهیم کرد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کارگیری بدون ضابطه در یکی از وزارتخانه‌ها و انتصاب فامیلی از سوی فردی، گفت: این دو رویداد واکنش‌های زیادی در پی داشت و حکایت از نارضایتی و تنفر مردم و ملت ایران از چنین کارهایی است.

حجت الاسلام شاهرخی با تاکید بر اینکه این نشان می‌دهد هنوز در بدنه حاکمیت افرادی هستند که ترجیح روابط بر ضوابط در اذهان و رفتارشان وجود دارد، یا از عمق، حساسیت و رنجی که مردم ما از این گونه رفتارها دیده‌اند کم اطلاع هستند و یا درک کاملی از این نوع کارهای ندارد.

وی افزود: در هر حال گرچه این انتصابات منتفی شد اما نشان می‌دهد که تمام کسانی که در نظام جمهوری اسلامی انجام وظیفه می‌کنند، حتی آنهایی که در نهادهای عمومی غیر دولتی انجام وظیفه می‌کنند باید توجه کنند که ملت ما از این گونه امور که روابط را بر ضوابط ترجیح می‌دهند، متنفر هستند.

وی بیان داشت: این تنفر در کشور ما به هر اندازه باشد، در استان ما چندین برابر است، به همین دلیل از فرهیختگان و برجستگان فرهنگی، دانشگاهی، حوزوی، خبرگزاری‌ها، رسانه‌ها، نشریات هفته گذشته درخواست کردم که بنویسند و بگویند که مردم ما از این قبیل رفتارها منزجر هستند، کسانی که نمی‌توانند در مقابل درخواست‌های فرا قانونی مستحکم بایستند مسئولیت نپذیرند، نه در کشور و نه در استان ما، زیرا پذیرش چنین مسئولیت‌هایی برای آنها عاقبت بدی را در پی خواهد داشت.

وی افزود: در انتصابات معیارهای زیادی لازم است، از جمله کسانی باید مسئولیت بگیرند که مستحکم در برپایی عدالت بایستند، تحول همراه با جهش که نیاز ضروری استان ما است با کارهای فرا قانونی و بدون ضابطه حاصل نمی‌شود، ما کسانی که بدون ضابطه از این گونه رفتارها داشته باشند به مقامات قضائی و اجرایی در استان و مرکز معرفی می‌کنیم، سازمان بازرسی قوه قضائیه هم در این رابطه فعال است، همه دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط در استان و دادستان به عنوان مدعی العموم باید در قبال کسانی که قانون شکنی می‌کنند ورود پیدا کنند و اعمال قانون کنند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به اجلاسیه اساتید شبکه تربیتی بسیج صالحین در مشهد مقدس، گفت: هدف این اجلاسیه تربیت هشت تا ده میلیون جوان مؤمن، انقلابی، پای کار، معنویت گرا، اخلاق مدار و عدالت خواه است، مطالب زیادی در این اجلاس و حواشی آن مورد بحث و گفتگو واقع شد، استان لرستان جزء سه استانی بود که در انجام این وظیفه مورد تقدیر قرار گرفت.

وی افزود شبکه تربیتی بسیج صالحین استان لرستان جزء استان‌هایی بود که مورد تقدیر قرار گرفت، در این راستا از فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان لرستان، فرماندهان شهرها، نواحی، حوزه‌ها، پایگاه‌ها، شبکه تربیتی بسیج صالحین که روحانیت معظم در مرکز و شهرهای استان، مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه ، ائمه جمعه شهرهای استان و… که در این موفقیت سهم بسزایی داشتند تشکر می‌کنیم، زیرا این امر نشان دهنده پیشینه پر افتخار استان لرستان در راستای دفاع از میهن اسلامی و گسترش تعلیم و تربیت اسلامی است.

حجت الاسلام شاهرخی تاکید کرد: همه مجموعه‌های دست اندرکار باید با پیگیری از منظومه فکری و عملی امامین انقلاب اسلامی و وصیت نامه امام راحل و بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی نقشه راه پنج ساله تعلیم و تربیت بسیج را با کمک همه دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی، فرهیختگان و روحانیت معظم، برجستگان فرهنگی و دانشگاهی و… محقق سازیم.

و در پایان خطبه دوم با دعا و ذکر سوره توحید به پایان رسید.

1400/8/7