نماز جمعه شهرستان خرم آباد به امامت حجت الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه شهرستان خرم آباد با رعایت پروتکل های بهداشتی در مصلی الغدیر این شهرستان برگزارشد.1400/7/2

نماز جمعه شهرستان خرم آباد به امامت حجت الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه شهرستان خرم آباد با رعایت پروتکل های بهداشتی در مصلی الغدیر این شهرستان برگزارشد.1400/7/2
مهر 3, 1400
192 بازدید

خطبه اول؛ بسم الله الرّحمن الرّحیم «الحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله علی محمد و آله الاطهرین سیّما بقیّه الله فی الارضین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین»  حجت الاسلام شاهرخی در خطبه اول نماز جمعه خرم آباد با سفارش همگان به تقوای الهی، رسوخ ایمان در جان و تن و اطاعت از فرامین الهی، […]

خطبه اول؛

بسم الله الرّحمن الرّحیم

«الحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله علی محمد و آله الاطهرین سیّما بقیّه الله فی الارضین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین»

 حجت الاسلام شاهرخی در خطبه اول نماز جمعه خرم آباد با سفارش همگان به تقوای الهی، رسوخ ایمان در جان و تن و اطاعت از فرامین الهی، اظهار داشت: در آیه 24 سوره ابراهیم«أَلَمْ تَرَ كَيْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِي السَّمَاءِ» تاکید شده: سخن پاک، عقیده پاک، رفتار درست را همانند درختی مثال زده که پاک است و ریشه هایش در زمین فرو رفته و شاخ و برگش سر به آسمان کشیده است.

وی با بیان اینکه در این آیه ۲۴ سوره شریفه ابراهیم سخن از حق و عقیده حق که همان توحید و ایمان به خداوند است، گفت: توحید، ایمان به خداوند به درخت پاکی تشبیه شده که این درخت هم منظره زیبا دارد و هم ریشه آن در خاک نفوذ کرده و دارای آثار است و میوه می دهد و سایه دارد.

نماینده ولی فقیه در لرستان با بیان اینکه انسانی که از او در این آیه به عنوان کلمه طیبه یاد شده، انسان موحد و خدا باوری است که آثار ایمان در سخن، گفتار، رفتار و اعمالش آشکار است گفت: این چنین انسانی اعتقادش دائمی است و فصلی نیست، مردم را به معروف فرا می خواند و از منکرات نهی می کند، ایمان، تقوا و باور به توحید در اعماق جانش رسوخ کرده است بنابراین ثبات قدم دارد، متزلزل نیست چنین ایمانی که ریشه در وجود انسان دارد دارای میوه هایی است، این انسان همچون درخت پاک و پاکیزه میوه می دهد و میوه آن گفتار، رفتار، سخنان و عقاید سالم و سازنده است.

حجت الاسلام شاهرخی بیان داشت: درخت توحید که ریشه اش در اعماق وجود انسان رسوخ کرده است، انسان موحدی را تربیت می کند که در فراز و نشیب ها، نیش و نوش از پای در نمی آید، مصداق این آیه شریفه رزمندگان ما در هشت سال دفاع مقدس است.

وی با بیان اینکه رزمندگان، جانبازان، آزادگان و شهدایی که در قله ایمان در مقابل تهدید ها، توطئه های زورگویان عالم، استکبار جهانی، آمریکا و حامیان شرقی و غربی پا برجا ایستادند، گفت: مدافعین اسلام و میهن اسلامی در هشت سال دفاع مقدس همه داشته های خود را به مصاف دشمن بردند، جمعی از آنها شهیدانی بودند که عروج کردند و در مهمانی خداوند از رزق و روزی برخوردار هستند و جمعی دیگر عزیزانی هستند که پرچم اسلام در دست آنها است و در همه عرصه های خدمت حضور دارند.

نماینده ولی فقیه در لرستان ادامه داد: با رشادت شهیدان، جانبازان، رزمندگان، آزادگان و پیشکسوتان ایثار، جهاد و شهادت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش جمهوری اسلامی، نیروی انتظامی، بسیج مستضعفین، عشایر و اصناف غیور این مقاومت برای ما پیام های ارزشمندی را در پی داشت.

حجت الاسلام شاهرخی سرمایه سازی، امنیت، تربیت سرداران شهیدی همچون حاج قاسم سلیمانی، احمد کاظمی، شوشتری و… و بعد از جنگ نجات و حفظ کشور از آسیب دشمنان، تحقق روحیه خودباوری در میان نسل جوان، پیشرفت در عرصه های علمی، فرهنگی و اجتماعی، نشان دادن چهره زشت حقوق بشری آمریکایی و اروپایی و … را از جمله دستاوردهای هشت سال دفاع مقدس برشمرد و گفت: روز سوم هفته دفاع مقدس به نام معنویت زنان، خانواده و سلامت نامگذاری شده است، حضور و تاثیر بانوان در صحنه های گوناگون جنگ و پس از جنگ هشت ساله در جبهه ها و پشت جبهه ها، حوادث سیاسی، رویدادهای علمی، فرهنگی و اجتماعی، میدان سازندگی و … همه حکایت از فعالیت های مفید و ارزشمند بانوان با حفظ حجاب و رعایت عفاف و حجاب است.

وی ادامه داد: امروز به برکت دفاع مقدس و نظام جمهوری اسلامی زمینه های رشد و کمال معنوی، علمی، اخلاقی و … برای دختران و بانوان فراهم شده است، در استان لرستان نیز بانوان فراوانی به این کمال علمی و معنوی نائل شدند.

 شاهرخی با اشاره به اینکه از بانوانی که در استان لرستان به درجه رفیع شهادت نائل شدند تجلیل می کنیم و از بانوانی که در پشت جبهه ها و در جبهه ها همراهی و تقویت کردند و روحیه دادند و از بانوان پرستاری که پرستاری جانبازان را بر عهده دارند و در حفظ و نگه داری و سلامتی جانبازان می کوشند.

نماینده ولی فقیه در لرستان با بیان اینکه در بزرگداشت هشت سال دفاع مقدس، گویندگان، نویسندگان، شاعران، هنرمندان و … این جانفشانی ها را بگویند، بنویسند و نشان دهند گفت: در دانشگاهها، آموزش و پرورش استان ما ساعاتی برای آگاهی و آشنایی با فداکاری های فرزندان لرستانی در جبهه های نور علیه ظلمت فراهم شود.

حجت الاسلام شاهرخی بیان داشت: افتخارات سپاه حضرت ابوالفضل(ع)، ارتش و لشکر 84، نیروی انتظامی، بسیج، اصناف و روحانیت به نسل کنونی و آینده منتقل شود تا بدانند که فرزندان این مرز و بوم از عاشورای حسینی درس آموزش گرفتند.

وی افزود: از جانبازان، رزمندگان و آزادگان هشت سال دفاع مقدس استان که مصداق آیه ۲۴ سوره ابراهیم هستند، تقدیر می کنیم.

و در پایان خطبه اول با ذکر سوره عصر به پایان رسید.

خطبه دوم؛

بسم الله الرّحمن الرّحیم

«الحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله علی محمد و آله الاطهرین سیّما بقیّه الله فی الارضین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین»

 حجت الاسلام سید احمدرضا شاهرخی در خطبه‌ دوم این هفته نماز جمعه خرم آباد با سفارش همگان به حدود الهی و تقوای الهی اظهار داشت: در آیه ۲۵ سوره ابراهیم «تُؤْتِی أُکُلَهَا کُلَّ حِینٍ بِإِذْنِ رَبِّهَا ۗ وَیَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ یَتَذَکَّرُونَ» تاکید شده: آن درخت پاک و پاکیزه به اذن پروردگار همیشه میوه می‌دهد و خداوند این مثال‌ها را می‌زند برای اینکه مردم آگاهی پیدا کنند و متذکر شوند، توحید و ایمانی که در اعماق وجودی انسان رسوخ کرده است این باورمندی به توحید در افکار، سخنان، گفتار و رفتار چنین انسانی همیشه اعیان و آشکار است و در راستای توحید است و چنین انسانی هم خودش از گفتار و رفتارش بهره مند می‌شود و هم همیشه دیگران از رفتار و گفتارش بهره مند می‌شود و بهره رسانی آن دائمی است.

وی بیان داشت: خداوند این مثال‌ها را یادآوری می‌کند تا انسان‌ها پند بگیرند و متذکر و آگاه شوند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه کشور و استان ما همچنان مبتلا به ویروس کرونا است گفت: با گسترش واکسیناسیون این بیماری رو به افول و کاهش است اما شرط رفع آن همان رعایت فاصله اجتماعی، اصول بهداشتی و استفاده از ماسک است، عدم حضور در اجتماعات غیر ضروری باید مورد توجه قرار بگیرد تا با یاری خدا بتوانیم بر این ویروس منحوس فائق شویم و مردم به زندگی عادی خود برگردند.

حجت الاسلام شاهرخی با اشاره به شهادت جمعی از شخصیت‌های بزرگ اسلام و سیاسی و انقلابی گفت: شهادت اویس قرنی صحابی امام علی (ع)، شهادت روحانی مبارز حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالکریم هاشمی نژاد که توسط منافقین پلید در سال ۶۰، شهادت سرداران اسلام، شهید فلاحی، فکوری، کلاهدوز، نامجو و جهان آرا در سال ۶۰ از جمله اینها است.

وی بیان داشت: این شخصیت‌های بزرگ هر کدام در زمان خودشان به اسلام و مسلمانان و در پیشبرد اهداف متعالی اسلامی منشأ اثر فراوان شده‌اند که از خداوند برای همه آنها مقامات متعالی را درخواست می‌کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به آغاز عملیات بزرگ ثامن‌الائمه و شکست حصر آبادان گفت: با رشادت رزمندگان اسلام این کار بزرگ به دستور امام راحل که فرمودند: حصر آبادان باید شکسته شود، تحقق پیدا کرد.

حجت الاسلام شاهرخی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه رئیس جمهوری اسلامی در اولین سفر خارجی خودش وارد دوشنبه پایتخت تاجیکستان شدند و در اجلاس سازمان همکاری شانگهای حضور پیدا کردند و عضویت ایران اسلامی در آنجا به رسمیت شناخته شد گفت: امیدواریم عضویت ایران در این سازمان فرصتی راهبردی در حوزه‌های سیاسی، امنیتی، فرهنگی، اقتصادی، بازرگانی، پولی، بانکی و انرژی فراهم شود تا فرصت مناسب‌تری برای رشد و شکوفایی اقتصادی کشور فراهم شود، عضویت در این سازمان به خصوص در تنوع بخشی در حوزه روابط خارجی و شکستن انحصار روابط با غرب مؤثر و مفید خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به اربعین امام حسین (ع) بیان داشت: گرچه حادثه کربلا، شهادت امام حسین (ع) و اصحاب و یاران ایشان جز تلخ‌ترین و زشت‌ترین حوادثی است که در تاریخ بشریت روی داده اما به اسارت بردن دختران پیامبر اسلام (ص) جزء تلخ‌ترین حوادث روزگار است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان اینکه بر اساس بررسی محققین، مسیری که این کاروان طی کرده تا به مدینه برگشته، چهار هزار و ۱۰۰ کیلومتر را طی کرده است افزود: در این مسیر طولانی حوادث تلخی به وجود آمده است، عبور بازماندگان شهدا از کنار پیکر مطهر شهدا که همه ناله سر دادند و به سر و صورت خود زدند، وقتی زینب کبری (س) چشمش به پیکر مطهر برادرش افتاد از شدت غم و اندوه سخنانی به زبان آورد که دوست و دشمن گریه کردند، معلوم است اسرایی که در بند انسان های پلیدی مانند: شمر باشند چگونه دچار شکنجه روحی می شوند.

وی ادامه داد: در روایتی از امام سجاد (ع) آمده است: سر امام حسین (ع) بر بالای نیزه بود و زنان پشت سر نیزه هایی که سر امام بر بالای آنها بود قرار داشتند و در اطراف این کاروان انسان های پلیدی که نیزه داربود در اطراف کاروان قرار داشتند و هر از چند گاهی این کاروان را اذیت و آزار می دادند.

وی در ادامه افزود: آن زمان که وارد شام شدند شهر آذین بسته‌شده بود و خاندان پیامبر (ص) را طناب بسته وارد مجلس یزید کردند و در این هنگام یکی از دختران امام حسین ناله زد و فرمود: ای یزید شایسته است دختران رسول خدا اسیر باشند در این هنگام نقل شده که اهل خانه یزید گریستند و در کوفه و شام حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) با سخنرانی کوبنده، یزید را سرزنش کردند و فضایل امام حسین (ع) را بازگو کردند.

وی خاطر نشان کرد در بازگشت از شام به کربلا اسرا بر سر قبر امام حسین (ع) و قبور شهدا رفتند و روزی به یادماندنی بود و اهالی کاروان به شدت گریستند و سخت گریستند و ناله و زاری کردند و بر صورت خود سیلی زده و ناله های جانسوز سر دادند و زنان روستاهای مجاور کربلا نیز به آنان پیوستند، زینب (س) در میان جمع زنان آمد و گریبان چاک زد و با صوتی حزین که دلها را جریحه دار می کرد می گفت: «وا اخاه! و احسیناه! و احبیب رسول الله و ابن مکة و منی! و ابن فاطمة الزهراء! و ابن علی المرتضی! آه ثم آه!» پس بیهوش گردید.
آنگاه ام کلثوم لطمه به صورت زد و با صدایی بلند می گفت: امروز محمد مصطفی (ص) و علی مرتضی(ع) و فاطمه زهرا(س) از دنیا رفته اند؛ و دیگر زنان نیز سیلی به صورت زده و گریه و شیون می کردند .
سکینه چون چنین دید، فریاد زد: وا محمداه! وا جداه! چه سخت است بر تو تحمل آنچه با اهل بیت تو کرده اند، آنان را از دم تیغ گذراندند و بعد عریانشان نمودند؛ از جمله این حوادث تلخ بوده است.

حجت الاسلام شاهرخی در ادامه سخنان خود با اشاره به بازگشایی دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش و… بیان داشت: از خداوند درخواست می‌کنیم عقب ماندگی‌های آموزشی و تعلیمی جبران شود و همه نخبگان، برجستگان، اساتید، فرهنگیان و… می‌دانند که علم و دین همراه با یکدیگر است، تعلیم و تربیت همراه با یکدیگر است و به همان میزان که باید به تعلیم اهمیت داد باید به همان میزان و بلکه بیشتر به مسائل تربیتی، اخلاقی و معنوی نسل نوجوان و جوان توجه شود.

و در پایان خطبه دوم با دعا و ذکر سوره کوثر به پایان رسید.

1400/7/2