نماز جمعه شهرستان خرم آباد به امامت حجت الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه شهرستان خرم آباد با رعایت پروتکل های بهداشتی در مصلی الغدیر این شهرستان برگزارشد. ۱۴۰۰/۰۵/۲۹

نماز جمعه شهرستان خرم آباد به امامت حجت الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه شهرستان خرم آباد با رعایت پروتکل های بهداشتی در مصلی الغدیر این شهرستان برگزارشد. ۱۴۰۰/۰۵/۲۹
مرداد 30, 1400
230 بازدید

 خطبه اول؛ بسم الله الرّحمن الرّحیم «الحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله علی محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّه الله فی الارضین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین» حجت الاسلام و المسلمین سید احمدرضا شاهرخی در خطبه اول نماز جمعه خرم آباد با اشاره به آیه ۹ سوره کهف «أَمْ حَسِبْتَ أَنَّ أَصْحَابَ الْكَهْفِ وَالرَّقِيمِ […]

 خطبه اول؛

بسم الله الرّحمن الرّحیم

«الحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله علی محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّه الله فی الارضین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین»

حجت الاسلام و المسلمین سید احمدرضا شاهرخی در خطبه اول نماز جمعه خرم آباد با اشاره به آیه ۹ سوره کهف «أَمْ حَسِبْتَ أَنَّ أَصْحَابَ الْكَهْفِ وَالرَّقِيمِ كَانُوا مِنْ آيَاتِنَا عَجَبًا» و سفارش همگان به تقوای الهی، خویشتن داری، انجام واجبات و دوری از محرمات و ترک شبهات اظهار داشت: ماجرای اصحاب کهف پس از حضرت عیسی اتفاق افتاد، ما بین رسالت حضرت عیسی و رسالت پیامبر اسلام (ص) صورت گرفت.

وی با بیان اینکه گروهی جوان برای حفظ ایمان و تدین خود از طاغوت زمان خویش فاصله گرفتند و در سرزمین روم و غارکهف سکونت گزیدند گفت: کهف به معنای غار وسیع است، خداوند متعال با توجه به قدرت وسیعی دارد می تواند اینچنین کاری را انجام بدهد، که جمعی برای حفظ دین و دیانت خود و برای رعایت تقوا الهی و از ظلم ستمگر زمان خود به این غار پناه بردند و خداوند ۳۰۹ سال آنها را در غار نگه داشت، سرنوشت اصحاب کهف در این غار نوشته شده است.

نماینده ولی فقیه در لرستان بیان داشت: پس از شهادت امام حسین(علیه السلام) سرِ مطهّر حضرت را به کوفه بردند، افراد متعدد،‌ آیاتی را از رأس مطهّر شنیده و روایت کرده ‌اند.
در روایتی از زید بن ارقم آمده است‌: سر مبارک حضرت امام حسین‌ را بر نیزه در کوفه در حال خواندن آیات قرآن دیدم: «اَم حَسِبت‌َ اَن‌َّ اَصحـَاب‌َ الکَهف‌ِ والرَّقیم‌ِ کانوا مِن ءایـَتِنا عَجَبـا؛ آیا گمان کردی اصحاب کهف و رقیم از آیات عجیب ما بودند؟ »
موی بر تنم راست شد و گفتم‌. این ماجرا عجیب‌تر از جریان اصحاب کهف است‌، ایجاد زیبایی‌های متعدد در عالم آفرینش و سپس از بین بردن آنها برای خداوند کار سخت و دشواری نیست، اینکه جمعی ۳۰۹ سال در غاری به خواب بروند و بعد خداوند آنها را بیدار کند کار سهل و آسانی است، وجه تشابهی که می‌شود بین اصحاب کهف و حضرت امام حسین (ع) برقرار کرد این است که کسانی که امام حسین (ع) را به شهادت رسانیدند به ظاهر مسلمان بودند، مذهبشان با مذهب امام حسین (ع) یکی بود، خود را پیرو دین و آئین جد امام حسین (ع) می‌دانستند، اما سر آن حضرت را بر نیزه کردند و معجزه ی تلاوت آیات قرآن از آن راس مبارک شنیده شد.
پس رویدادی که در کربلا اتفاق افتاد شگفت انگیز تر از اصحاب کهف است، نجیب‌ترین و شریف‌ترین انسان‌های روی زمین در آن زمان این چنین به دست ظالمان و ستمگران به شهادت رسیدند و خاندان رسول خدا به عنوان اسارت در دست این افراد نانجیب و ظالم گرفتار بشوند.

حجت الاسلام شاهرخی افزود: سخن گفتن رأس امام حسین (ع) نشان‌دهنده این است که قیام امام حسین (ع) یک قیام الهی است و پشتوانه الهی دارد، قیام امام حسین نشان داده که حق همیشه زنده است و نابود نمی‌شود، وقتی رأس مبارک امام حسین به سخن در می‌آید نشان دهنده این است که حادثه کربلا شگفت انگیز تر از اصحاب کهف است و این علم و پرچمی است که امام حسین (ع) آن را برای هدایت بشریت بلند کرد.

وی خاطرنشان کرد: اینکه حضرت زینب حوادث خونین و دردناک را تحمل کرده و می‌فرماید: «ما رأیتُ الّا جمیلاً» من چیزی جز زیبایی ندیدم، علت این امر این بوده که امروز شیرخوارگان پیرو علی اصغر در آغوش مادران اجتماع می‌کنند و وفاداری خود را به راه امام حسین (ع) نشان می‌دهند، ما اجتماع نوجوانان را داریم که به یاد کلام قاسم ابن الحسن (ع) (اجتماع احلی من العسل) برگزار می کنند و می‌گویند که پیرو قاسم ابن الحسن (ع) هستیم ما روز میلاد علی اکبر به عنوان روز جوان و روز ولادت قمر بنی هاشم به عنوان روز جانباز نامگذاری شده است که همه اینها بیانگر این است که حق همیشه زنده است، از این حادثه به ظاهر خونین و مصیبت بار کربلا و عاشورا چنین مناسبت‌هایی استخراج می‌شود، مقاومت در مقابل زور گویان عالم، پیروی از سخن حق و وفاداری در راه رسیدن به آن قله های رفیع و منیع فرهنگی، دینی و معنوی وظیفه ای است که ملت سرافراز ایران به بهترین شیوه آن را انجام داده است.

و در پایان خطبه اول با ذکر سوره ماعون و دعا به پایان رسید.

خطبه دوم؛

بسم الله الرّحمن الرّحیم

«الحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله علی محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّه الله فی الارضین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین»

 حجت الاسلام و المسلمین سید احمد رضا شاهرخی در خطبه‌های دوم این هفته نماز جمعه خرم آباد با سفارش همگان به تقوای الهی اظهار داشت: امام سجاد (ع) می‌فرماید: « ابنَ آدمَ ، إنّكَ مَيِّتٌ وَ مبعوثٌ و مَوقوفٌ بَينَ يَدَيِ اللّه ِ عَزَّ و جلَّ و مَسؤولٌ فأعِدَّ جَوابا»؛ در سفر به سوی آخرت حتی محبوب ترین مخلوق خداوند متعال که اشرف انبیا رسول گرامی اسلام محمد مصطفی (ص) است، معاف نیست، همه باید به این سفر بروند.

وی عنوان کرد: در آیه ۳۰ سوره زمر «إِنَّکَ مَیِّتٌ وَإِنَّهُمْ مَیِّتُونَ» تاکید شده که مرگ آغاز است نه پایان، روز قیامت همه از قبر بر می‌خیزند، در آیه ۷ سوره حج نیز به همین مطلب اشاره دارد «وَأَنَّ السَّاعَةَ آتِيَةٌ لَا رَيْبَ فِيهَا وَأَنَّ اللَّهَ يَبْعَثُ مَنْ فِي الْقُبُورِ» و در آن تاکید شده که قیامت قطعی است و همه آنهایی که در قبر هستند بر انگیخته می‌شوند و در ایستگاههای متعددی باید اینها پاسخ بگویند و در سوره صافات آیه ۲۴ «وَقِفُوهُمْ ۖ إِنَّهُمْ مَسْئُولُونَ»؛ آنان را نگه دارید که حتماً مورد بازپرسی قرار می‌گیرند. مستندات حدیث امام سجاد (ع) این آیات قرآن است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر تقوا و خویشتن داری بیان داشت: اگر منصوب ولی فقیه هستی، اگر مسئولیتی اجتماعی و… داری باید پاسخ بدهی، اگر مردی با همسرش بد زبانی می کند و یا بالعکس باید در قیامت پاسخگو باشی. اگر خدایی ناکرده از رانت، تبعیض، امتیاز و مزیت‌های ناروا خود و بستگانت استفاده کردی باید پاسخگو باشی، هیچ راه فراری وجود ندارد، امیدوارم که همه ما با رعایت تقوای الهی و عمل صالح جواب‌هایی که مقبول درگاه الهی باشد را آماده کنیم.

حجت الاسلام شاهرخی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه دهه اول محرم با شکوه و عظمت در ایران اسلامی و استان لرستان برگزار شد گفت: برگزاری عزای سرور و سالار شهیدان در استان لرستان همیشه مورد توجه داخل و بیرون کشور بوده است، مراسم‌های عزاداری با شور، شعور و بصیرت و معرفی یزیدیان زمان برگزار شد.

وی گفت: این خدمتگزار شما که سه شب بیرون از مرکز استان بودم و تا آخرین ساعتی که هیئت‌های عزاداری حضور داشتند، شور، شعور و بصیرت مشاهده کردیم، در این راستا از سخنوران، روحانیون مقیم استان، سازمان و دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و دیگر نهادها و مؤسسات فرهنگی به واسطه این معرفت و محبت افزایی در حق ائمه اطهار تقدیر و تشکر می‌کنم.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان افزود: از هیئت‌های عزاداری، جایگاه داران، مداحان، نیروهای نظامی، انتظامی و بسیج، گروههای جهادی، جوانان مؤمن و انقلابی، مؤسسات فرهنگی، دینی و تبلیغی، هیئت‌های سینه زنی و زنجیر زنی و عموم مردم تشکر و قدردانی می‌کنم و صاحب این عزا که امام عصر (عج) است از همه شما خشنود باشد و اجر بیکران عنایت کند، علاوه بر همه اینها اطعام و نذوراتی که در بین عزاداران و گروههای هدف تقدیم شد، از خیران، نیکوکاران و کسانی که به هر نحوی دخیل در این نذورات بودند تقدیر و تشکر داریم.

حجت الاسلام شاهرخی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مدتی بود که افرادی قانون شکن که ضد امنیت و آرامش مردم بودند، اقدام به سرقت مسلحانه در برخی از شهرهای استان و استان های همجوار به صورت شبکه ای عمل می‌کردند، گفت: نیروی انتظامی به کمک نیروهای امنیتی در روزهای اخیر موفق شدند این افراد سارق و قانون شکن را که به صورت باندی عمل می‌کردند را با کار اطلاعاتی حساب شده دستگیر کردند که جای تشکر و قدردانی دارد.

وی با بیان اینکه صرف نظر از اینکه ریشه این گونه سرقت‌ها چیست، بیکاری، تورم، عدم رونق مطلوب کسب و کار و اموری از این قبیل است، گفت: هیچکس نباید به واسطه این امور به خودش اجازه بدهد که امنیت و آرامش مردم را به هم بزند، تعدی به مال، عرض و حیثیت افراد کند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان ادامه داد: اقتدار و اعمال قانون در رابطه با این گونه افراد، چه آنهایی که در نزاع‌ها از ابزار کشنده استفاده می‌کنند و چه افرادی که اقدام به سرقت‌های مسلحانه می‌کنند، باید به گونه ای باشد که عبرت برای سرقت کنندگان و همه کسانی که چنین نقشه‌های زشت و پلیدی را در سر دارند، در پی داشته باشد.

حجت الاسلام شاهرخی با تاکید بر اینکه دادستان محترم اعلام کردند که اشد مجازات را برای این دسته از افراد به مرکز پیشنهاد داده‌اند که جای تشکر و تقدیر دارد افزود: باید با اشد مجازات با اینها برخورد کرد که عبرتی برای کسانی که چنین نقشه‌هایی را دارند، باشد، باید توجه کرد که اقدام علیه سارقان باید به گونه‌ای باشد که احساس کنند هزینه این کار سخت و دشوار است.

وی بیان داشت: البته نقص قوانین هم وجود دارد که باید این را پیگیری کنیم.
مقابله با این دسته از افراد باید بی امان، ضربتی، پشیمان کننده و عبرت آموز باشد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه رئیس جمهوری به عنوان نماد تفکر انقلابی و مدیریت جهادی، وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرده است گفت: کسانی که به عنوان وزیر در این دولت انقلابی بر سر کار می آیند، وزرا، معاونان، مشاوران، استانداران، فرمانداران، مدیران و از سطوح بالا تا پایین بایستی همه واجد شرایطی باشند که بتوانند تحولی که ریاست محترم جمهوری اعلام کرده‌اند را ایجاد کنند.

حجت الاسلام شاهرخی تصریح کرد: در استان لرستان نیازمند تحول به همراه جهش هستیم، تحول به تنهایی وضعیت استان لرستان را به نقطه مطلوب نمی‌رساند، باید توجه کرد آنهایی که در این استان بر سر کار خواهند آمد الزامات یک دولت انقلابی و موفق را به همراه خود باید داشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک سالروز ولادت شیخ‌الرییس ابن‌سینا و روز پزشک بیان داشت: در شرایط شیوع کرونا، پزشکان، پیراپزشکان، پرستاران و کادر درمانی اقدامات قابل تقدیری انجام می‌دهند، کسی که پزشک است متعلق به جامعه و همه مردم است، مردم باید از پزشکان و تیم همراه پزشکان در همه ایام تقدیر و تشکر کنند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان گفت: پیشگیری از بیماری‌ها، درمان، تسکین و آرامش به بیماران از جمله کارهای ارزشمند پزشکان است، وقتی بیماری سلامت خود را پیدا می‌کند و دست خود را به نشانه شکر به درگاه الهی بالا می‌برد، فرشتگان الهی به پزشک و کادر درمان درود می‌فرستند و آنها را می‌ستایند.

حجت الاسلام شاهرخی یازدهم محرم روز اسراء و مفقودین را روز فجیع‌ترین اتفاق تاریخ دانست گفت: یازدهم محرم کسانی اسیر شدند که از خاندان نبوت و فرزندان پیامبر اسلام (ص) و شریف‌ترین انسان‌های تاریخ اسلام بودند که پلیدترین انسان‌ها آنها را به عنوان اسیر در کوچه و بازار گرداندند اما این خاطره تلخ در تاریخ اسلام و جهان همچنان باقیست و ۱۱ محرم روز اسراء و مفقودین نامگذاری شده است، مؤمن چون از عزت نفس برخوردار است و در مقابل دشمن سر فرو نمی‌برد، اگر در بند هم باشد قهرمان و شجاع است، در طول تاریخ همیشه از چنین انسان‌هایی به نیکی یاد می‌شود، رزمندگان دلاور در موقع اسارت همان شیران شجاع و دلاوری بودند که در بند دشمن بودند، این درسی بود که از اسرای کربلا یاد گرفتیم و کسانی که در این مسیر صبر و شکیبایی می ورزند اجر و پاداش زیادی نصیبشان می شود.

همچنین ایشان روز مفقودین و اسرا را به آزادگان و پدران،مادران، همسران و فرزندان مفقودین به واسطه صبر، شکیبایی، عزت و شرافتی که اسرا و مفقودین برای ایران اسلامی به ارمغان آوردند تبریک و ادای احترام نمودند.

وی با اشاره به هفته دولت و روز کارمند گفت: امیدواریم دولت سیزدهم بتواند با خدمات وسیع و گسترده البته که با تدریج و در طول زمان انجام خواهد داد شیرینی خدمت را بر کام همه مردم ما بچشاند و از تمام کسانی که در طول این دولت‌ها به مردم خدمات ارائه دادند نیز تقدیر و تشکر داریم و جمعی از آنها به درجه رفیع شهادت نائل شدند برای شهدا آنها علو درجات و برای کارمندان شریف و همه کسانی که خدمت رسانی مخلصانه و انقلابی و جهادی انجام دادند اجر بیکران را درخواست می نمایم.

و در پایان خطبه دوم با ذکر سوره عصر و دعا به پایان رسید.

 ۱۴۰۰/۰۵/۲۹