نماز جمعه شهرستان خرم آباد به امامت حجت الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه شهرستان خرم آباد با رعایت پروتکل های بهداشتی در مصلی الغدیر این شهرستان برگزارشد. ۱۴۰۰/۰۵/۰۸

نماز جمعه شهرستان خرم آباد به امامت حجت الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه شهرستان خرم آباد با رعایت پروتکل های بهداشتی در مصلی الغدیر این شهرستان برگزارشد. ۱۴۰۰/۰۵/۰۸
مرداد 9, 1400
180 بازدید

 خطبه اول؛ حجت الاسلام و المسلمین شاهرخی در خطبه اول نماز جمعه خرم آباد با سفارش همگان به تقوای الهی اظهار داشت: نماز جمعه محل و قرارگاهی برای تقوا، معرفت افزایی و بصیرت است. وی با بیان اینکه امام علی(ع) در نامه به مالک اشتر مردم، مدیران و مسئولان را به دو دسته تقسیم کرده […]

 خطبه اول؛

حجت الاسلام و المسلمین شاهرخی در خطبه اول نماز جمعه خرم آباد با سفارش همگان به تقوای الهی اظهار داشت: نماز جمعه محل و قرارگاهی برای تقوا، معرفت افزایی و بصیرت است.

وی با بیان اینکه امام علی(ع) در نامه به مالک اشتر مردم، مدیران و مسئولان را به دو دسته تقسیم کرده است، کسانی که در جامعه مسئولیتی را بر عهده می گیرند دو دسته هستند، گروهی مسئولیت ها را برای افزایش و اندوختن ثروت می خواهند و از این طریق می خواهند به جاه، مقام و شهرت برسند و از این مسیر آینده خود و منسوبان خود را تامین کنند، اینها به خصوص در جامعه ما در هنگام انتقال یک دولت به دولت دیگر بیشتر مشاهده می شود که کسانی تلاش می کنند در این انتقال جایی برای خود پیدا کنند.

وی ادامه داد: همچنین امام علی(ع) در این نامه به مالک اشتر تاکید می کنند محبوب ترین ذخیره که در این ماموریت به تو داده می شود باید در راه کسب عمل صالح باشد.یعنی برای خدا کار و تلاش کن، مانند در گرانبها از آن حفاظت کن، حالا چه کسی از کار شما اطلاع داشته باشد یا نداشته باشد، کسی از شما تقدیر بکند یا نکند.االبته این امر هم در صورتی حاصل می شود که انسان خود را به زینت تقوا مزین کرده باشد تا بتواند هم عمل صالح انجام دهد و هم آن را حفظ کند.

نماینده ولی فقیه در لرستان بیان داشت:درراستای گرامیداشت سالگرد نماز جمعه ادامه داد که ائمه جمعه در خطبه اول خود و مردم را به تقوای الهی فراخوان می کنند، نکاتی پیرامون اعتقادات، احکام و اخلاق اسلامی بیان می کنند تا محبت و اطاعت از فرامین الهی در دل ها رسوخ کند.

حجت الاسلام شاهرخی افزود: امام صادق(ع) می فرماید: وقتی که امام جمعه به خطبه شروع کرد هیچ کسی حق صحبت کردن ندارد تا امام خطبه اش تمام شود، در حقیقت خطبه های نماز جمعه به گونه ای جزء نماز است، هر چه خطبه طولانی باشد کسانی که آن را گوش می کنند گویی در حال نماز هستند و بهترین لحظه برای اجابت دعا در فاصله ای است که خطبه های نماز جمعه تمام می شود و امام حرکت می کنند تا برای اقامه نماز آماده شود.

وی ادامه داد: امام باقر(ع) می فرماید که نماز جمعه یک فریضه است، کسی که نماز جمعه را می خواند دستور الهی را اجابت می کند، همین اجتماع یک فریضه است، در نماز جمعه دو فریضه اجتماع و برپایی نماز را داریم.

نماینده ولی فقیه در لرستان گفت: امام باقر(ع) می فرماید: «صلاةُ الجُمُعَةِ فَريضَةٌ، و الاجتِماعُ إلَيها فَريضَةٌ مع الإمامِ، فإن تَرَكَ رَجُلٌ مِن غَيرِ عِلَّةٍ ثلاثَ جُمَعٍ فَقَد تَرَكَ ثلاثَ فَرائضَ، و لا يَدَعُ ثلاثَ فَرائضَ مِن غَيرِ عِلَّةٍ إلاّ مُنافِقٌ» هر کس سه نماز جمعه را ترک کند گویی سه بار فرمان الهی را اجرا نکرده است، کسی که خداوند سه بار به او فرمان بدهد و او ترک کند، منافق است .البته این مربوط به زمان معصوم است.

نماینده ولی فقیه در لرستان افزود: در غیر زمان معصوم، اگر کسی نماز جمعه را ترک کند که آن را سبک بشمارد، در روایات در مورد آن سرزنش شده است، پیامبر(ص) می فرماید: «إِنَّ اللّهَ تَبارَکَ وَ تَعالى فَرَضَ عَلَیْکُمُ الْجُمُعَةَ فَمَنْ تَرَکَها فِی حَیاتِی أَوْ بَعْدَ مَوْتِی اسْتِخْفافاً بِها أَوْ جُحُوداً لَها فَلا جَمَعَ اللّهُ شَمْلَهُ، وَ لا بارَکَ لَهُ فِی أَمْرِهِ، أَلا وَ لا صَلاةَ لَهُ، أَلا وَ لا زَکاةَ لَهُ، أَلا وَ لا حَجَّ لَهُ، أَلا وَ لا صَوْمَ لَهُ، أَلا وَ لا بِرَّ لَهُ حَتَّى یَتُوبَ» که خداوند نماز جمعه را واجب کرد، هر کس نماز جمعه را در زمان زنده بودن و پس از رحلت من ترک کند و هدفش تضعیف و انکار نماز جمعه باشد، خداوند او را پریشان می کند، آسایش برای او نمی گذارد، اموراتش را برکت نمی دهد، نماز، زکاتش و … کامل نیست، تمام کارهایش ناقص است مگر توبه کند، یک قدم به سوی نماز جمعه برابر با ۲۰ سال عبادت است، پاداش یک نماز جمعه برابر با ۲۰۰ سال عبادت است.
در روایت دیگر پیامبر(ص) می فرماید: نماز جمعه برای شما یک حج عمره و یک حج تمتع دارد، در شرایط فعلی بهترین ثواب شرکت در نماز جمعه است.پس با حضور خود در نمازجمعه برشکوه آن بیفزاییم وازاین پاداشها ی فراوان بهره ببریم.

 خطبه دوم؛

 حجت الاسلام و المسلمین سید احمد رضا شاهرخی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه خرم آباد با سفارش همگان به تقوای الهی اظهار داشت: راه موفقیت و رسیدن به قله‌های رفیع فضیلت تقوا و پرهیزگاری است.

وی گفت: تقوا و پرهیزگاری است که برای انسان عزت و شرافت دنیا و آخرت را به ارمغان می‌آورد، پیشینه کسانی که تقوا الهی را روش خودشان قرار دادند و کسانی که از تقوا فاصله گرفته‌اند به عنوان یک تاریخ مجسم وجود دارد.

وی افزود: این روزها متعلق به امیرالمومنین (ع) است و سخنوران، اندیشمندان و رسانه‌ها در این مدت پیرامون غدیر و اوصاف فضیلت‌های امام علی (ع) سخنوری کردند ولی کسی نمی‌تواند به عمق این فضیلت‌ها دست پیدا کند.

نماینده ولی فقیه در لرستان عنوان کرد: پیامبر اسلام (ص) در سال دهم هجری برای انجام فریضه حج به مکه عزیمت کردند، افراد زیادی جهت یادگیری اعمال حج که تعداد آن ها را تا صد و بیست هزار نفر گفته اند در این سفر که به حجه الوداع معروف است با پیامبر (ص) همسفر شدند وقتی مراسم به پایان رسید و پیامبر اسلام (ص) راه مدینه را در پیش گرفت به محلی به نام غدیر خم رسید و پیک وحی نازل شد که در این سرزمین بی آب توقف کنند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به آیه ۶۷ سوره مائده، عنوان کرد: ۱۲۰ هزار نفر در مراسم حج الوداع و در غدیر خم در گرمای سوزان حضور داشتند، غدیر، مکمل رسالت و تعیین جانشینی پس از پیامبر است و خداوند در جریان غدیر اراده کرده که رسالت جهانی پیامبر (ص) را با تعیین جانشینی علی (ع) و ۱۱ فرزند بعد از ایشان برای همیشه تا برپایی روز قیامت اعلام و تثبیت شود اظهار داشت:ماامروز آثار برکات این روز را مشاهده می‌کنیم.

حجت الاسلام شاهرخی افزود: امسال در کشور، استان، بخش‌ها و روستاها غدیر با سال‌های دیگر متفاوت بود، برنامه‌های فرهنگی و معرفت افزایی در فضای مجازی و همین برنامه‌ها با رعایت اصول بهداشتی بی نظیر برگزار شد، برنامه‌هایی همراه با شادی و نشاط برگزار شد، این امر یک الگو است و نشان می‌دهد که می‌شود برای مردم برنامه‌های شاد و با نشاط برگزار کرد بدون اینکه برخی اتفاقات، ابزار آلات و حرکات حرام در آن مشاهده شود.

وی تاکید کرد: می‌شود روی این سرمایه گذاری، فکر و اندیشه کرد، چند صد هزار طبخ غذا از سوی مساجد، محله‌ها، موکب ها، هیئت‌های مذهبی، گروههای جهادی و جوانان صورت گرفته و همه اقشار در آن مشارکت داشتند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان گفت: آنچه مشهود بود حضور جوانان، محبین امام علی (ع) و اولاد معصوم ایشان در این برنامه‌ها بود، عموم مردم در کنار سازمان‌ها و مؤسسات فرهنگی و دینی هم نقش هدایتی و هم حمایتی را داشتند.

حجت الاسلام شاهرخی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سالگرد تشکیل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت: این شورا در مناسبت‌های خاص، تعظیم و شعائر برنامه‌های مذهبی و ملی تلاش می‌کند و جای تشکر و تقدیر دارد.

وی با تاکید بر اینکه این تلاش‌ها چون در راستای اهداف امامین انقلاب اسلامی است و در مسیر نورانی شهدای انقلاب اسلامی است، قطعاً خشنودی خداوند را در پی دارد.

امام جمعه خرم‌آباد با بیان اینکه نهم مرداد ولادت موسی ابن جعفر (ع) است که در زمان حکومتی منحط که فساد تار و پود آن را فرا گرفته بود و اقشار زیادی هم درگیر این فساد بودند و در میان انبوهی از مشکلات یک جهاد فرهنگی و تلاش مضاعفی را انجام دادند؛ مدت‌ها حضرت موسی بن جعفر (ع) مخفی بودند اما از هدایت و ارشاد دست برنداشتند.این میلاد مبارک رابه همه شما نماز گران ومردم استان لرستان تبریک می گویم.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مقام معظم رهبری در دیدار با دولت یازدهم و دوازدهم نکته مهمی را فرمودند که جای عبرت است، گفت: ایشان فرمودند که هر جا کارها منوط به غرب و مذاکره با غرب و آمریکا بود موفق نبودید، این یک تجربه بسیار مهم برای دولت، دولتمردان آینده و همچنین فعالان سیاسی است که گاهی در گوشه ذهن خود توجه به غرب و آمریکا دارند.

حجت الاسلام شاهرخی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه مردمی که در یک کشور زندگی می‌کنند تحت نام اسلام و ایران با هم اشتراک دارند و به واسطه اسلام و ایران با همدیگر پیوند دارند بیان داشت: ایران اسلامی سرزمین واحدی است ولی برای بهتر اداره کردن آن به استان‌هایی تقسیم می‌شود.

وی گفت: از جمله آنها استان با قدمت، با افتخار و سربلند استان لرستان است که مهد تدین و انقلابی گری است، سرزمین مردان، شجاعان و انسان‌های با غیرت و جوانمرد است، هر کدام از استان‌ها دارای منابعی هستند که از این منابع برای اداره این استان و استان‌های دیگر بهره برداری می‌شود، این امر عاقلانه است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه همه ما یک سرزمین هستیم و این تقسیم بندی ها برای بهتر اداره شدن کشور، بهره مندی مردم از منابع مادی که از این سرزمین به دست می‌آید،است گفت: البته در هر استانی برخی منابع بیشتر از استان‌های دیگر است، در برخی نفت بیشتر است، در برخی معادن، برخی محصولات کشاورزی و در برخی آب فراوان است.

حجت الاسلام شاهرخی افزود: این منابع باید در راستای توسعه آن استان و دیگر استان‌ها به کار گرفته شود.

وی با بیان اینکه استان لرستان، استانی حاصلخیز است، دارای خاک حاصلخیز و آب لازم برای شرب و کشاورزی است، افزود: استان ۱۲ میلیارد متر مکعب آب دارد، دارای رودخانه‌های فصلی و دائمی است که اگر مدیریت صحیحی در آن اعمال شود ما شاهد این گونه وضعیت‌ها در استان لرستان و خوزستان نمی‌ شدیم.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان ادامه داد: لرستان در فصل پر بارش دچار سیل و تخریب ناشی از سیل می‌شود و در تابستان دچار کمبود آب می‌شود، اگر سدهای در دست احداث این استان از جمله سد «معشوره» با ظرفیت بیش از یک میلیارد متر مکعب آب تکمیل شوند قطعاً برای آینده استان لرستان و خوزستان مفید و ارزشمند خواهد بود.

حجت الاسلام شاهرخی با تاکید بر اینکه لرستان دارای دشت‌های وسیعی است که می‌توان از آب پشت این سدها در جهت آبرسانی و تکمیل شبکه آبیاری به این دشت‌های وسیع استفاده کرد بیان داشت: نکته مهم این است که در وضعیت موجود که تصمیماتی برای بهبود وضعیت خوزستان در رابطه با جبران کم آبی و بقیه کمبودها گرفته می‌شود، راه حل آن تکمیل سدهای نیمه تمام از جمله سد «معشوره» در استان لرستان است.

وی ادامه داد: از ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی در استان لرستان کمتر از ۲۰۰ هزار هکتار آن آبی است و این در حالیست که متوسط کشوری ۴۶ درصد است یعنی ۱۷۰ هزار هکتار از زمین‌های دیمی لرستان باید آبی شود تا به سطح متوسط کشور برسد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه هر استانی از منابع آبی و مادی که دارد هم باید خودش بهره مند شود و هم استان‌های دیگر، گفت: اما در لرستان از میزان آبی که در این استان هست، وزارت نیرو به اندازه کافی به لرستان تخصیص آب نداده است و آب استان کمتر از متوسط کشوری است که این باید جبران شود.

حجت الاسلام شاهرخی با بیان اینکه هر تصمیمی که درباره جبران کم آبی خوزستان گرفته می‌شود با اشراف به این موضوع باشد که باید تخصیص آب لرستان افزوده شود افزود: میزان آب‌هایی که در پشت سدهای این استان قرار می‌گیرد بیش از میلیارد متر مکعب باشد.

وی گفت: بهره مندی استان لرستان از سد بختیاری که در داخل استان است باید مورد توجه برنامه ریزان و مجریان باشد گفت: هم از جهت استفاده از نیروهای متخصص، هم از جهت استفاده از شرکت‌ها، کارگاه‌ها و کارخانه‌هایی که در لرستان هستند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه ما با استان خوزستان پیوندهای فرهنگی، اجتماعی، قومی، خویشی و اقتصادی داریم ادامه داد: برخی از آنهایی که در خوزستان هستند، لرها هستند که در این استان هستند، مشکلات آنها مشکلات ما هم هست، مشکلات ما مشکلات استان‌های همجوار است، ایلاتی هستند که بین این دو استان در حال رفت و آمد هستند و کوچ می‌کنند، پس ما با هم پیوند داریم، از گذشته بین استان لرستان و خوزستان داد و ستد اقتصادی بوده و هنوز برقرار است، قومی و خویشی سببی در بین مردم لرستان و خوزستان وجود دارد، این پیوندها دیرینه است، هیچ کسی به ادعای طرفداری از مردم خوزستان نمی‌تواند نظم استان ما را بر هم بزند.

حجت الاسلام شاهرخی افزود: مردم استان لرستان هم اطمینان دارند که مسئولان کشوری و ملی مشکلات استان لرستان و خوزستان را در کم آبی مانند هم می‌بینند، لرستان و خوزستان در کم آبی با همدیگر اشتراک دارند و حتماً مسئولان کشوری و ملی در تصمیم گیری ها این را لحاظ خواهند کرد.

وی گفت: برخی در فضای مجازی گفته بودند که منصوب ولی فقیه، درخواست‌های مردم لرستان را به مسئولان ملی و کشوری اطلاع بدهد، ظاهراً اینها بی اطلاع هستند چون نه در نماز جمعه شرکت دارند و نه صدا و سیما را لابد می‌بینند و نه رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها را مطالعه می‌کنند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان بیان داشت: ما ۲۱ وزیر و معاون وزیر و سه معاون رئیس جمهور را ملاقات کردیم و مکتوب وضعیت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی لرستان را ارائه داده ایم، بعضی از جلسات با اینها هم از یک ساعت تا سه ساعت به طول کشیده، حالا عده‌ای پیدا شده اند و گویا از این موضوعات بی اطلاع هستند چون نه خبرگزاری‌ها، نه رسانه‌ها و نه صدا و سیما را مشاهده نمی‌کنند و نمی‌خوانند، البته آدم‌های خوش نیتی هستند اما باید مراقب بود که بعضی‌ها از این فضا سوء استفاده نکنند.

حجت الاسلام والمسلمین سیداحمدرضا شاهرخی، نماینده ولی فقیه در استان، در مراسم جشن غدیر که با محوریت امر به معروف ونهی از منکر و با همکاری ستاد امر به معروف ونهی از منکر و مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان، در تپه شهدای گمنام خرم آباد برگزار شد، اظهارداشت: غدیر یک حادثه تاریخی نیست، بلکه یک قاعده و ضابطه کلی است که مربوط به همه عصرها، نسل ها و زمان ها است و در همه زمان ها ادامه دارد.

حجت الاسلام شاهرخی خاطرنشان کرد: غدیر یک قلعه است که از معارف اسلامی، اعتقادات اسلامی، احکام و اخلاق اسلامی محافظت می کند.

وی با اشاره به برگزاری برنامه های ویژه غدیر،بیان کرد: این برنامه ها ادامه کاری است که رسول خدا (ص) در غدیر خم انجام داد و تعظیم و ترویج شعائر الهی نیز دنباله همان کاری است که رسول خدا انجام می داد.

امام جمعه خرم آباد در ادامه، معروف و منکر را از آموزه های غدیر عنوان کرد و با تاکید بر ضرورت انجام به موقع امر به معروف و نهی از منکر ، گفت: اگر این فریضه به موقع انجام نشود، جای معروف و منکر عوض می شود که در این صورت، ضررش به همه مردم می رسد.

نماینده ولی فقیه در لرستان افزود: از ظرفیت بانوان و حوزه علمیه خواهران می توان در راستای تبیین و ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر به خوبی استفاده کرد.

 

1400/5/8