نماز جمعه به امامت نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی در مصلی الغدیر شهرستان خرم آباد برگزار شد . 1400/8/21

نماز جمعه به امامت نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی در مصلی الغدیر شهرستان خرم آباد برگزار شد . 1400/8/21
آبان 22, 1400
177 بازدید

خطبه اول؛ بسم الله الرّحمن الرّحیم «الحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله على سيّدنا و نبيّنا ابى‌القاسم المصطفى محمّد(ص) و آله الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّه الله فی الارضین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین»  حجة الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی در خطبه اول نماز جمعه خرم آباد با اشاره به آیه ۱۴ سوره حجرات […]

خطبه اول؛

بسم الله الرّحمن الرّحیم

«الحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله على سيّدنا و نبيّنا ابى‌القاسم المصطفى محمّد(ص) و آله الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّه الله فی الارضین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین»

 حجة الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی در خطبه اول نماز جمعه خرم آباد با اشاره به آیه ۱۴ سوره حجرات « قَالَتِ الْأَعْرَابُ آمَنَّا ۖ قُلْ لَمْ تُؤْمِنُوا وَلَٰكِنْ قُولُوا أَسْلَمْنَا وَلَمَّا يَدْخُلِ الْإِيمَانُ فِي قُلُوبِكُمْ ۖ وَإِنْ تُطِيعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ لَا يَلِتْكُمْ مِنْ أَعْمَالِكُمْ شَيْئًا ۚ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ » و سفارش همگان به تقوا الهی، انجام واجبات، پرهیز از محرمات و اطاعت از خداوند متعال اظهار داشت: اسلام، ایمان و تقوا واژه های مهمی در قرآن و آموزه های دین اسلام است و تقوا ثمره میوه ایمان است.

وی خاطرنشان کرد: هر کسی که به یگانگی خداوند متعال و رسالت رسول گرامی اسلام (ص) شهادت بدهد مسلمان است و احکام اسلامی بر او جاری می شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان افزود: امام صادق (ع) در کتاب اصول کافی جلد ۲ می فرمایند: با اسلام آوردن و مسلمان شدن خون شخص مسلمان محترم می شود؛ ادای امانتش لازم می گردد و ازدواج با او حلال می شود اما اصل ثواب، ناشی و منشأ آن ایمان حقیقی است.

امام جمعه خرم آباد افزود: در آیه ۱۴ سوره حجرات خداوند می فرماید: عرب های بادیه نشین که به لحاظ فرهنگی در سطح پایینی بودند در این آیه مورد خطاب بوده که شما به دین اسلام در آمدید و مسلمان شدید ولی هنوز ایمان واقعی نیاوردید.

وی افزود : اسلام شکل ظاهری دین است و با شهادتین حاصل می شود اما ایمان یک امر حقیقی، باطنی و شهودی است که جایگاه آن قلب، باطن و درون انسان است.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان گفت: از رسول گرامی اسلام (ص) نقل شده: « الاسلام علانیهًْ وَ الایمان فِی الْقَلْبِ وَ أَشَارَ الی صَدْرِهِ» اسلام آشکار است اما ایمان یک امر درونی که در باطن است؛ البته این ایمان آثار دارد و ما آثار این ایمان را در رفتار و گفتار شخص مومن مشاهده می کنیم.

شاهرخی خاطرنشان کرد: انسانی که دل و باطن آن به نور ایمان منور گشته است از رویدادهای پیرامون خودش درک عمیقی دارد و ایمان انسان را به سهم تازه ای از دنیا و عالم هستی پیرامون خودش فرا می خواند و موانع کمال و پرده های خودخواهی، تکبر،حسد و رذیلت ها را ایمان کنار می زند و شکوه و عظمت بی مانند عالم آفرینش را در نظرش جلوه می دهد و عالم آفرینش را همراه با مبدأ و مقصد می بیند

امام جمعه خرم آباد عنوان کرد: ارزش های اخلاقی و انسانی در وجودش احیا می کند به طوری که انسان مومن حاضر است در راه این ارزش های انسانی و اخلاقی جان بدهد؛اخلاص، عفو،ایثار، فداکاری، شهامت، صداقت و راستگویی را در وجودش زنده می کند و او را به انسانی قوی، مفید و تاثیرگذار در جامعه تبدیل می کند

وی بیان نمود: ایمان موجب می شود که انسان روزی در کلاس درس است و روز دیگر اقتضا می کند در جبهه ها نور علیه ظلمت از ارزش ها دفاع کند امروز هم در عرصه های گوناگون خدمت خود را می بیند.

شاهرخی بیان نمود: عرصه خدمت رسانی، محرومیت زدایی، عمران و آبادانی، مواسات، احسان و نیکوکاری و کمک های مومنانه، فعالیت های فرهنگی در مساجد و نماز جمعه، حضور در نماز جماعات مساجد و نماز جمعه ها، گشایش در امور محله و شهر ایمان او را به انسان مفید و تاثیرگذار بدل می کند.

 وی با اشاره به اینکه از چه راهی ما مومن حقیقی را از مومن ادعایی و غیر حقیقی شناسایی کنیم گفت : از چه راهی ما بفهیم که یک انسان با ایمان و مومن حقیقی و پایبند به اصول و فروع بوده و جاه، مال، ثروت و مقام اورا متزلزل نمی کند؛ در سوره حجرات آیه ۱۵ «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ لَمْ يَرْتَابُوا وَجَاهَدُوا بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنْفُسِهِمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ ۚ أُولَٰئِكَ هُمُ الصَّادِقُونَ» مومن حقیقی را معرفی می کند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان خاطرنشان کرد: در آیه ۱۵ سوره حجرات خداوند متعال می فرماید: مومن واقعی فقط تنها کسانی هستند که به خدا و رسول خدا(ص) ایمان آوردند و هرگز دچار شک و تردید نمی شوند و با اموال و جانشان در راه خدا به جهاد می پردازند پس اولین نشانه تسلیم در برابر فرامین خداوند و رسول خدا (ص) هست و ایمان قلبی به خداوند و رسول خدا (ص) و دستورها و آموزه هایی است که دین اسلام معرفی کرده است.

وی گفت: کسانی ممکن است انگیزه های مادی آنها را به سمت اسلام بکشاند ولی ایمان بر پایه انگیزه های معنوی است و از علم، آگاهی و معرفت سرچشمه می گیرد لذا شرط اولش تسلیم در برابر فرامین خداوند و رسول خدا (ص) است.

شاهرخی در ادامه افزود: مومن واقعی اهل تبعیض نیست و روابط را بر ضوابط ترجیح نمی دهد خود را نقطه وسط دایره می داند و همه مردم نسبت به او مساوی و نسبتش در بهره رسانی به مردم یکسان است و در گفتار و رفتارش عدالت را اجرا می کند و در این مسیر مستحکم می ایستد.

وی خاطرنشان کرد خداوندی که خود، رسولش، امام معصوم، امام جماعت، امام جمعه و قاضی اش عادل است پس جهان بر پایه عدل بر پا شده است بنابراین کسی که تسلیم فرمان الهی است انگیزه های مادی او را متزلزل نمی کند و از ثبات قدم برخوردار است و برای رسیدن به قله های کمال سختی وجود دارد و این سختی ها را تحمل می کند و دچار تزلزل نمی شود و جهاد با مال و جان انجام می دهد.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان افزود: اگر ایمان در دل انسان راسخ و مستحکم شد انسان از بذل مال و جان در راه خدا مضایقه نخواهد کرد.
چنین کسانی که ایمان به خداوند و رسول دارند و دچار تردید نمی شوند و از ثبات قدم برخورداراند و در راه ایمان و استمرارش جهاد با جان و مال می کنند اینان راستگویانند و روح ایمان در وجودشان موج می زنند و به این صورت می توان مومنین حقیقی را از مومنین ادعایی شناسایی کنیم و ثمره چنین ایمانی تقوا و درخت چنین ایمانی ثمره شیرینی دارد و آن تقوا است که شرط پذیرش اعمال قرار داده شده است.

و در پایان خطبه اول با ذکر سوره ناس به پایان رسید.

 خطبه دوم؛

بسم الله الرّحمن الرّحیم

«الحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله على سيّدنا و نبيّنا ابى‌القاسم المصطفى محمّد(ص) و آله الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّه الله فی الارضین و صلّ على علىّ اميرالمؤمنين…

 حجة الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی در خطبه‌ دوم این هفته نماز جمعه خرم آباد در سخنانی با اشاره به آیه ۱۹ سوره آل عمران « إِنَّ الدِّينَ عِنْدَ اللَّهِ الْإِسْلَامُ» اظهار داشت: ایمان به خدا و تسلیم در برابر فرامین الهی نقطه اشتراک همه ادیان است و تسلیم در برابر فرامین الهی عامل پیوند جوامع بشری و جوامع متدینین است، عامل ارتباط اقوام و ملت‌ها با یکدیگر است، روح و حقیقت دین همان تسلیم در برابر خداوند متعال است.

وی بیان داشت: همه پیامبران الهی و دینی که از جانب خدا آورده‌اند برای این است که انسان‌ها تسلیم فرامین الهی شوند، البته با تکامل جوامع بشری، کامل‌ ترین دینی که پیامبر آن را از جانب خداوند آوردند به نام اسلام نامگذاری شد، ولی تسلیم در برابر فرامین الهی این حقیقت همه ادیان است، نکته اینجاست که ما به فرامین الهی عمل می‌کنیم اما جامعه متدینین به رشد و کمال لازم نائل نمی‌شود.
برای حضور قلب در پنج دقیقه نماز و راز و نیاز با خدای خویش مشکل پیدا می‌کنیم، ما کارهای خوب زیاد انجام می‌دهیم اما نتیجه لازم گرفته نمی‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان گفت: نمازگذاران در نماز جماعت وقتی تعدادشان به ده نفر رسید ملائکه نمی‌توانند ثواب آن را از جهت کمیت محاسبه کنند، این نمازگذاران در کارنامه اعمال خود چنین ثواب ارزشمندی را دارند، روزه گرفته می شود و در ایام ماه رمضان نفس کشیدن تسبیح و خواب آن عبادت است، تلاوت یک آیه از آیات قرآن، ثواب تلاوت ختم قرآن را دارد، جامعه ما توسل‌ها دارد، زیارت‌ها، دعاها و مناجات‌ها دارد، عزاداری ماه محرم و صفر را دارد اما باز می‌بینیم نتیجه‌ای که می‌خواهیم به دست نمی‌آید، در جامعه ما آسیب‌های فردی، اجتماعی و خانوادگی وجود دارد، همه اینها در نامه اعمال ثبت می‌شوند اما مشکل این است که این ثواب ها در نامه اعمال باقی نمی ماند و کارهایی ما انجام می‌دهیم که آن کارها باعث می شود که به مقصد نائل نشویم و مانع رسیدن ما به منزلت تقوا می‌شود.

حجت الاسلام شاهرخی ادامه داد: اگر کار زشت و فعل حرام انجام نگیرد، همان کار اندک مقبول درگاه الهی راه نجات ما را فراهم می‌کند، اگر مرتکب حرام نشویم، نافرمانی الهی را انجام ندهیم، کار خوب کوچک در نامه اعمال ما ثبت می‌شود و راه نجات ما را فراهم می‌کند، پس مشکل کارهایی بوده که باید انجام ندهیم، نماز، روزه، دعا، توسل، مناجات و عزاداری‌ها هستند اما دلی شکسته می‌شود، زخم زبانی به کسی زده می‌شود، آبروی کسی برده می‌شود، اینها مانع رشد و رسیدن به تقوا است، جمع آوری اعمال سخت است اما نتیجه روزه و نماز خواندن را حفظ کردن سخت‌تر است، راه آن تسلیم فرمان الهی بودن و پرهیز از محرمات است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ویروس کرونا همچنان در کشور و استان ما وجود دارد، یک شهر ما قرمز، سه شهر نارنجی و چهار شهر وضعیت زرد دارد گفت: این برای ما هشدار است، رعایت اصول بهداشتی، فاصله اجتماعی و… باید مورد توجه قرار بگیرند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان گفت: گسترش ویروس کرونا در کشور ما به معنای تضعیف امت اسلامی است و تضعیف امت اسلامی حرام است، ترویج و گسترش ویروس کرونا به واسطه عمل نکردن به قوانین و رعایت اصول بهداشتی و واکسن نزدن، تضعیف امت اسلامی است.

حجت الاسلام شاهرخی با اشاره به مناسبت ولادت امام حسن عسکری (ع) که در سال ۲۳۲ ه.ق متولد شدند و در سال ۲۶۰ ه.ق به دستور معتمد خلیفه ملعون عباسی به شهادت رسیدند و سن ایشان ۲۸ سال و شش سال امامت کردند.

وی گفت: زندگی ایشان آکنده از تلاش، جهاد و تبلیغ معارف دینی بوده و شاگردان زیادی را تربیت کردند که شیخ طوسی بیش از صد نفر از شاگردان ایشان را بر شمرده است؛ آن امام معصوم با اینکه در یک کمپ نظامی و تحت محاصره بودند اما برای گسترش فرهنگ تشیع و توسعه علم و دانش مجاهدت‌های فراوانی کردند، موافقان و مخالفان حضرتش به علم، تقوا و شجاعت ایشان در برابر دشمنان و صبر و استقامت در برابر سختی‌ها اعتراف دارند و پدر امام عصر صاحب الزمان (عج) است و این میلاد را به امام عصر (عج) تبریک می گویم.

شاهرخی گفت: امام حسن عسکری (ع) به عنوان یک جوان ۲۸ ساله می‌تواند الگویی در عبادت، سخاوت، زهد و ساده زیستی، ترویج فرهنگ صرفه جویی، اهتمام به دو اصل تولی و تبری، پاسخگویی به پرسش‌های روز، تشویق عالمان و دانشمندان، رهبری مبارزات سری علیه حاکمان ظالم عباسی از برجستگی‌های آن حضرت است که امروز مورد نیاز جامع بشری و جامعه شیعه است و این روز مبارک را به حضرت امام عصر (عج)، مقام معظم رهبری ( حفظه الله) و همه مردم استان لرستان و شما نمازگزاران تبریک می گویم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحث فرهنگ عمومی و روز ۱۴ آبان روز فرهنگ عمومی است،بیان داشت: فرهنگ عمومی به معنای فرهنگ غالب و گسترده‌ای است که در میان عموم جامعه رواج دارد، انقلاب اسلامی با هدف ارائه طرح جدیدی از حکومت داری بر پایه عدالت و خدا محوری در ایران اسلامی استوار شد؛ تا منتهی به تمدن اسلامی شود.
جمهوری اسلامی در تلاش است که فرهنگ زندگی صحیح را به عنوان یک الگو به جامعه بشری معرفی کند.
تحقق تمدن اسلامی دارای دو بال و بخش است، یک بخش جنبه ابزاری و سخت افزاری دارد که شامل رشد علم، اختراع، اکتشاف، رشد اقتصاد، سیاست، پیشرفت و… و رشد در این حوزه‌ها است.
بخش دوم سبک و فرهنگ زندگی صحیح است که شامل مسائل مربوط به خانواده، ازدواج، نوع مسکن، نوع لباس، الگوی مصرف، تفریحات، کسب و کار، رفتارهای فردی و اجتماعی در محیط‌های مختلف است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه باید بر این مدل از رفتارهای فردی و اجتماعی شکل و شیوه صحیحی حاکم باشد افزود: تلفن همراه به عنوان یک تکنولوژی در خدمت انسان است اگر فرهنگ صحیح از آن به کار برده نشود ضرر می‌زند، اگر فرهنگ صحیح استفاده از وسیله نقلیه به عنوان یک وسیله در خدمت انسان و اگر فرهنگ صحیح محقق نشود ما شاهد می شویم در کشور ۱۵ هزار نفر در تصادفات جان خود را از دست می‌دهند و هزاران نفر مجروح می‌شوند، پس اختراع، پیشرفت و هم فرهنگ صحیح زندگی باید در کنار هم قرار بگیرند.

حجت الاسلام شاهرخی با بیان اینکه در قرآن کریم و روایات ما برای سبک زندگی صحیح توصیه‌های زیادی شده است، افزود: همچنین در فرهنگ و سنت ایرانی ما هم برای زندگی صحیح مبتنی بر این فرهنگ توصیه‌های خوبی شده است، در این راستا بدون پیشرفت در فرهنگ زندگی صحیح رسیدن به تمدن اسلامی میسر نیست و باید اختراعات، اکتشافات در کنار فرهنگ زندگی صحیح به کار برده شود.

وی بیان داشت: باید اعتراف کرد در این حوزه با موانعی مواجه هستیم، فرهنگ کار جمعی در ما ضعیف است، در روابط اجتماعی متقابل دچار ضعف‌هایی هستیم و حقوق متقابل یکدیگر را رعایت نمی‌کنیم، در محیط کسب و کار و حتی کسانی که از دانش و تجربه لازم هم برخوردار هستند گاهی افرادی که صاحب منصب هستند این رعایت حقوق متقابل را در بین آنها ضعیف است، افزایش طلاق، عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، رعایت نکردن حقوق همسایگان خصوصا در آپارتمان نشینی، نزاع‌ها و پرخاشگری‌ها، عدم صبر و شکیبایی در روابط اجتماعی، طراحی لباس‌ها به دور از سنت‌های اسلامی و ایرانی و… از جمله این موارد است و ما با فرهنگ ایرانی و اسلامی فاصله گرفتیم

نماینده ولی‌فقیه در لرستان تصریح کرد: زیر پوست و باطن شهر خبرهایی است و ما در این جهت مشکلاتی داریم؛ قانون گریزی، سودجویی از مرتبه پایین تا قراردادهای رانت، فساد و…، عدم توجه به کیفیت در تولیدات داخلی، زیاده رویی در مصرف.
حفظ کرامت بانوان در محیط خانواده و اجتماع به طوری که حضور بانوان در خانه و خانواده تحت شعاع جامعه قرار نگیرد از دیگر مواردی است که به فرهنگ عمومی بر می‌گردد، رعایت همه این مسائل بر پایه خرد ورزی، اخلاق و رعایت حقوق متقابل است و اینها به نحو کامل در آموزه‌های اسلامی و سنت‌های ایرانی ما وجود دارد اما جامعه ما تا حدودی از آن فاصله گرفته است.

حجت الاسلام شاهرخی ادامه داد: باید علل و عواملی که این فرهنگ کامل اسلامی و ایرانی ما را مورد تهدید قرار داده از سوی فرهیختگان و برجستگان تربیت یافته حوزه و دانشگاه شناسایی شوند و موانع از سر راه امت اسلامی و مردم استان برداشته شود تا شکوه اسلامی رقم بخورد، اگر فرهنگ صحیح بر جامعه حاکم نباشد نمی‌توان از اختراعات، اکتشافات، تکنولوژی و ابزار و وسایلی که نمود و جلوه پیشرفت هستند بهره گرفت، بلکه همین وسایل پیشرفت در اختیار زور گویان عالم و گاهی از سوی افراد معمولی به انحراف کشیده می‌شود.

وی گفت: امیدواریم متولیان فرهنگ دینی، برجستگان حوزه و دانشگاه و… همه با هم بنشینیم و برای این امر مهم چاره جویی کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در آستانه سفر رئیس جمهور و هیئت همراه به استان لرستان هستیم گفت: امیدواریم نتایج این سفر با سفرهای مشابه متفاوت باشد و درخواست‌های دست یافتنی مردم متدین و انقلابی استان لرستان در این سفر در طول یک زمان منطقی تحقق پیدا کند.

حجت الاسلام شاهرخی بیان داشت: در این روزها هیئت‌هایی از مرکز به استان آمده‌اند و هیئت‌هایی از استان به مرکز رفته‌اند، نشست‌های متعددی برگزار شده، حل مشکلاتی مانند تورم، بیکاری، عدم رونق کسب و کار، کارخانه‌های تعطیل شده، عدم تخصیص آب و مشکل سدها و دهها مسئله دیگر باید خروجی این نشست‌ها باشد.

وی گفت: مهم‌تر از اینها، اجرای این تصمیمات است، کار ارزشمند است اما اینکه در استان ما بانوانی به عنوان بانوان کار به این شکل و به این شیوه مشاهده شود، زیبنده نیست، گرچه با کمیته امداد و ستاد اجرایی فرمان امام گفتگو کردیم و می‌دانیم که حمایت و کمک می‌کنند، این حمایت‌ها و کمک‌ها کافی نیست، اما درخواست کردم که تدابیری اندیشیده شود که هم کرامت بانوان حفظ شود و هم مشکلات معیشتی این دسته از افراد که مشابه و شبیه به آنها در جاهای دیگر هم هست، به صورت پایدار و دائمی رفع شود.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان افزود: داشته‌های ما در استان بیش از مشکلات است، افق برای ما روشن است، آینده برای کشور و استان ما در همه حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و… روشن است اما نیازمند این است که برنامه محوری با کیفیت و کمیت مشخص روشن شوند که ما در طول برنامه هفتم، چهار ساله و یک ساله می‌خواهیم نرخ بیکاری را به چند درصد کاهش دهیم؟ چند درصد شغل می‌خواهیم در استان ایجاد کنیم؟ چه تعداد کارگاه ها و کارخانه ها به تولید می برگردد؟ علاوه بر بودجه استانی هر دستگاهی چند درصد از بودجه ملی و متمرکز را باید جذب کند؟ اگر جذب نکرد با این مدیر و تیمی که به همراه او هست چه واکنشی خواهیم داشت؟ از سرمایه بانک‌ها و بخش خصوصی و بهره مندی از توان داخلی به چه میزانی استفاده خواهد شد و همه اینها راستی آزمایی شود.

حجت الاسلام شاهرخی تاکید کرد: همواره در این دو سال اینها را بازگو کرده‌ام و امیدواریم از سفر استانی رئیس جمهور نهایت بهره و گشایش را برای استان داشته باشیم.

وی با اشاره به مناسبت ارتحال کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) در سال ۲۰۱ ه.ق در قم گفت: این هجرت هم تحولی برای تاریخ ایران اسلامی در پی داشت و هم در تاریخ جهان اثر گذار بود، اینکه مشاهده می‌کنیم بر گرد آن بانوی کرامت حوزه علمیه‌ای شکل می‌گیرد که فقاهت، فلسفه، عرفان، کلام و معارف اسلامی را در سراسر جهان گسترش می‌دهد، مجاهدانی را پرورش می‌دهد که امروز در سطح مبارزه با استکبار جهانی و زورگویان عالم هستند، نشان دهنده کرامت و فضیلت آن بانوی گرامی است که ارتحال آن بانوی عظیم الشان را تسلیت عرض می گویم.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان همچنین با اشاره به مناسبت بزرگداشت علامه آیت الله سید محمد حسین طباطبایی در روز دوشنبه ۲۴ آبان ماه، صاحب تفسیر شریف المیزان که در سال ۱۳۶۰ رحلت نمودند و هم چنین روز سه شنبه ۲۵ آبان ماه، رحلت فیلسوف و نویسنده توانا علامه آیت الله محمد تقی جعفری در سال ۱۳۷۷ دیگر مناسبت این هفته است که ارتحال این دو عالم بزرگ به گونه‌ای پرورش یافته حوزه علمیه قم و نجف بوده، به امر تعلیم و تربیت پرداختند و در کنار مضجع شریف و نورانی حرم کریمه اهل بیت معارف اسلامی را گسترش دادند برای این دو عالم بزرگ از خداوند متعال مقامات متعالی را درخواست می کنم.

و در پایان خطبه دوم با ذکر سوره توحید و دعا به پایان رسید.

1400/8/20