دیدار استاندار لرستان به همراه معاونین با نماینده ولی فقیه در استان لرستان به مناسبت آغاز هفته دولت

دیدار استاندار لرستان به همراه معاونین با نماینده ولی فقیه در استان لرستان به مناسبت آغاز هفته دولت
شهریور 2, 1400
158 بازدید

به مناسبت آغاز هفته دولت و نکوداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر دکتر سید موسی خادمی استاندار استان لرستان به همراه معاونین با حضور در دفتر امام جمعه خرم آباد با حجت الاسلام و المسلمین سید احمد رضا شاهرخی نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه شهرستان خرم آباد دیدار و […]

به مناسبت آغاز هفته دولت و نکوداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر دکتر سید موسی خادمی استاندار استان لرستان به همراه معاونین با حضور در دفتر امام جمعه خرم آباد با حجت الاسلام و المسلمین سید احمد رضا شاهرخی نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه شهرستان خرم آباد دیدار و گفتگو نمودند.

 در این دیدار دکتر سید موسی خادمی استاندار استان لرستان گزارشی از برنامه های در حال اجراء به مناسبت هفته دولت را در استان ارائه نمود.

 حجت الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی ظهر امروز در دیدار با استاندار و معاونان استاندار لرستان که در دفتر نماینده ولی فقیه در لرستان به مناسبت آغاز هفته دولت برگزار شد با بیان اینکه هفته دولت به یک معنا یادآور شهیدان محمد علی رجایی و حجت الاسلام و المسلمین دکتر باهنر به عنوان خدمتگزاران انقلابی، متدین و مخلص است اظهار داشت: شهیدان رجایی و با هنر با گفتار، رفتار و عمل نام خودشان را ماندگار کردند.

وی علت ماندگاری نام شهیدان رجایی و باهنر را حرکت در راستای شاخصه‌های حکومت علوی دانست و افزود: شهیدان رجایی و باهنر حرکت در راستای عدالت، فضیلت‌ها،ارزش‌ها و نفی تبعیض و همچنین تلاش در جهت جایگزینی ضوابط به جای روابط و نفی امتیازها و مزیت های بدون ضابطه از مهمترین شاخص‌های مدنظر این شهیدان در دولت و خدمتگزاری به مردم بود و هر کس بر این شاخص ها حرکت کند در نزد خداوند متعال شناخته شده تر است و طبیعتا فطرت مردم هم به اینگونه رفتارها و گفتارها اقبال نشان می دهد.

وی با اشاره به اینکه ما البته طوری زندگی کنیم که مثلاً مردم خوششان بیاید و یا مردم ما را تشویق و ترغیب کنند این خیلی ره به‌جایی نمی‌برد، این که انسان اینگونه صفات و فضیلت‌ها را داشته باشد برای خشنودی خداوند متعال خود به خود به تبع آثار دنیوی در بین مردم دارد ولی مهم اخلاص و پاکی درون و نیت هاست که باعث این تأثیرها می‌شوند.

نماینده ولی فقیه در لرستان عنوان کرد: در هفته دولت باید به مجموعه دولت از صدر تا ذیل باید تبریک گفت چون اداره یک کشور با جمعیت بیش از ۸۰ میلیون و مسائل گوناگون و کشوری که در برابر زورگویان عالم ایستادگی می‌کند به طوریقین وظیفه سنگین و دشواری به دوش دولتمردان است.

وی با بیان اینکه هفته دولت فرصتی مناسب برای ارزیابی و شناسایی نقاط ضعف و قدرت است و در این هفته نقاط قوت را تقویت کردن و نقاط ضعف را کاستن و از بین بردن بیان کرد: همچنان حل مسائل اقتصادی کشور مسئله اول کشور و به تبع آن استان لرستان است زیرا دشمنان به دلیل برخی از امور دنبال تضعیف مسئله اقتصاد کشور اند و ما نیز باید به دنبال تقویت اقتصاد کشور باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین شاهرخی گفت: جهت حل مسئله اقتصاد کشور باید کار علمی،کارشناسی، کاری همراه با قوت، انبوه، متراکم و تلاش همه کارگزاران انجام شود و باید به صورت شبانه روزی خود را وقف کنند برای ارتقاء فرهنگی و برای رشد اقتصادی و وقف به این معنا است که من در این مسئولیتی که پذیرفته ام خودم نفعی عائدم نشود، یعنی حبس نفع برای دیگران حال اینکه در قبال این کار حق اجرتی را معین و پرداخت کردن یک امر بدیهی، ضروری و مورد نیاز است و در این کار شبانه روزی محور ما اقتصاد مقاومتی است و اقتصاد مقاومتی هم تکیه بر تولید داخلی است.

حجت الاسلام شاهرخی با تأکید بر اینکه وقتی کلمه اقتصاد مقاومتی مطرح می شود شبیه به جنگ نظامی است و در جنگ نظامی ما یک توانمند سازی برای دفاع و حرکت رو به جلو داریم یعنی هم سنگر خودمان را باید محکم حفظ کنیم و از آسیب دشمن در امان بمانیم و هم چون یک نبرد و هماوردی است و از طرفی اگر جلو نرویم دشمن جلو می‌آید

وی تصریح کرد: توانمند سازی اقتصاد با رونق تولید داخلی، جهش تولید، ایجاد اشتغال، حمایت‌ها، پشتیبانی ها و رفع موانع تولید حاصل می‌شود به طور یقین جهت رسیدن به توانمند سازی اقتصاد، حفظ و نگهداری تولید و اشتغال باید کارخانه‌ها و کارگاه‌ها حفظ شوند که مورد تهاجم قرار نگیرند و مشکلات بر سر راه کارخانه‌ها و ظرفیت‌های استان را در کلیه زمینه‌های دامداری، دامپروری، صنعت، کشاورزی و غیره برطرف شوند و محور توانمندسازی سنگر اقتصاد مقاومتی حفظ وضع موجود مجموعه‌ها و صنایع فعال است و حفظ آنان مانند کسی است که در زمان جنگ، سر پست نگهبانی است‌

نماینده ولی فقیه در لرستان خاطرنشان کرد: تلاش همه جانبه و مستمر جهت مانع شدن از تعطیلی کارخانه‌های فعال و همچنین زمانبندی راه‌اندازی مجدد کارخانه‌های مهم استان که هم اکنون غیر فعال هستند جز مطالبات مردم است.

وی اظهار داشت: برخی کارخانه‌های تعطیل شده استان چندین هکتار از زمین‌های استان را در برگرفته‌اند و چهره اقتصادی استان را مخدوش کرده‌اند و متاسفانه مالکان حقیقی و یا حقوقی این کارخانه‌ها تحرک لازم جهت شروع به کار را ندارند در حالی که می‌دانیم تسهیلات ارزی فراوانی دریافت کرده‌اند در همین راستا دستگاه‌های اجرایی و قضایی استان برای رفع مشکل این کارخانه‌ها از طرف مالکان برنامه زمانبندی تعیین کنند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان با اشاره به اینکه دشمن به دنبال ضربه زدن به اقتصاد است و باید با کار علمی و اتحاد دستگاه اجرایی و قضایی و مدیریت جهادی به رونق تولید کمک کرد، ادامه داد: جهت فعالیت‌های اشتغالزا دانش بنیان و جوانان مبتکر و پر تلاش که به دنبال فعالیت‌های اقتصادی سالم هستند و همچنین سرمایه‌گذارانی که به دنبال سرمایه‌گذاری سالم هستند باید بسترسازی لازم توسط مسئولان در نظر گرفته شود و موانعی همچون بروکراسی‌های اداری خسته کننده از سر راهشان برداشته شود.

نماینده ولی فقیه در لرستان عنوان کرد: روش‌های جدید نظارتی جهت راستی آزمایی تسهیلات اشتغالزایی که پرداخته می‌شود باید به کار گرفته شود.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان با اشاره به اینکه دشمن به دلیل برخی از امور، بر اقتصاد ما متمرکز شده و به دنبال تضعیف اقتصاد است و از طرفی ما به دنبال تقویت کشور هستیم.

وی با یادآوری این مطلب که مقام معظم رهبری به استناد گزارشی از مراکز بین المللی فرمودند: کشور ایران از جهت عدم استفاده از ظرفیت ها در جهان مقام نخست را دارد به میزانی که ظرفیت ها و استعداد هایی را به جهت اقتصادی دارد با توجه به اینکه یک درصد جمعیت جهان هستیم ولی در بعضی از منابع ۵ و یا ۴ درصد هستیم و خود استان ما ۳ درصد سنگ های تزیینی جهان و ۲۸ درصد سنگ های تزیینی کشور را داریم و این ها یک توانمندی هایی است که نمی توان از آن به آسانی گذشت، آن هم برای استانی که چهار فصل است.

حجت الاسلام شاهرخی با تاکید بر اینکه انواع محصولاتی که در این استان تولید می‌شود فاقد صنایع تبدیلی هستند از ۱۴ هزار میلیارد تومان و یا بودجه هایی که در سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف در اختیارشان هست شایسته نیست که اکثر محصولات تولیدی ما فاقد صنایع تبدیلی باشند حال‌ آنکه اگر صنایع تبدیلی داشته باشند ارزش‌افزوده این محصولات چندین برابر می‌شود و بنیه اقتصادی مردم قوی‌تر می شود و تبعات خودش را در پی خواهد داشت و آسیب‌های اجتماعی در این جهت کمتر خواهد شد و زمینه برای ارتقاء فرهنگی به وجود خواهد آمد.

وی بیان کرد: متاسفانه فقدان صنایع تبدیلی کشاورزی در استان لرستان، غفلت و بی تفاوتی در این زمینه سبب شده علی‌رغم داشتن ظرفیت‌های بسیار خوبی همچون تولید انار، انجیر، سیب و غیره در طول سالیان متمادی بنیه اقتصادی بسیاری از خانواده‌ها و کشاورزان استان را تضعیف کرده و با گذشت بیش از سه دهه از جنگ تحمیلی ولی استان در وضعیت مطلوب نمی باشد وشاهد نارضایتی مردم هستیم و ما از عدم رضایت مردم رنج می بریم.

وی با اشاره به اینکه بیکاری در طول سالیان متمادی، عدم رونق کسب‌ و کار ، خسارات سیل، خشک‌سالی و بیماری منحوس کرونا همه باعث شده که مردم متضرر بشوند و بعضی‌ها کسب‌وکارهایشان تعطیل بشود و این‌ها از اموری است که سالیان زیادی مردم از آن رنج می برند.

حجت الاسلام والمسلمین شاهرخی گفت: رئیس‌جمهور در جلسه ای فرمودند که کشور ما نیاز به تحول دارد حال آنکه استان لرستان نیازمند تحول همراه با جهش و با تحول تنها به نقطه مطلوب نخواهیم رسید البته اتحاد و انسجام در همه سطوح جامعه و در میان دستگاه‌های اجرایی و قضایی استان و جوانان انقلابی و گروه های جهادی از نکاتی است که باید به آن توجه نمود.

وی با تاکید بر این که اختلاف آرا امری طبیعی است اما نباید منجر به تنازع بشود خصوصا از سوی کارگزاران نظام اسلامی که موجب خوشحالی دشمنان و رنج دوستداران نظام اسلامی می‌شود و این اتفاقات همه در سایه تلاش همه‌جانبه همه کسانی که در قوه مقننه، قوه قضاییه هستند و کسانی که به‌عنوان کارگزاران نظام اسلامی در قوه مجریه هستند و با هماهنگی همه این‌ اتحاد انجام می‌گیرد نه این‌که فرض کنید خاص کسانی باشد که در دستگاه قوه مجریه به کار مشغولند و همه باید هماهنگ با هم حرکت و تلاش در جهت شاخص حکومت علوی کنند.

وی با اشاره به اینکه البته رشد اقتصادی بدون ارتقا فرهنگی و دینی میسر نیست و اگر بر فرض رشد اقتصادی هم صورت بگیرد شبیه همان اتفاقاتی می‌افتد که در تظاهرات شنبه های فرانسه، انتخابات اخیر آمریکا و هر از چند گاهی ما در تجمعات اعتراضی در کشورهای اروپایی مشاهده می‌کنیم.

وی در ادامه افزود: این‌که تصور کنیم تمرکز بر مسائل اقتصادی بدون توجه و رسیدگی به امور مساجد، بدون توجه به مسئله امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، بدون توجه به زیرساخت‌های حوزه‌های علمیه از جهت تامین اعتبارلازم و بدون توجه به اعتباراتی که برای مسائل فرهنگی و دینی در کل استان لازم است، بدون توجه به این امور رشد اقتصادی پایداری که برای عموم مفید باشد به وقوع نخواهد پیوست از این رو لازم است به اعتبارات لازم برای امور فرهنگی و دینی برای کل استان توجه کامل صورت پذیرد.

حجت الاسلام والمسلمین شاهرخی عنوان کرد: خدماتی که نظام جمهوری اسلامی در طول این مدت ارائه داده است بر کسی پوشیده نیست.

وی افزود: ۱- ۱۴۵۰ میلیارد تومان آقای نوبخت در ۲۰ بهمن سال گذشته برای طرح‌های نیمه تمام در نظر گرفته بودند که باید میزان تخصیص این اعتبار رسانه‌ای شود.
۲- همچنین طرح هایی که قرار بود تا پایان بودجه امسال به اتمام برسند به دقت به اطلاع عموم مردم وخبرگزاری ها و رسانه ها برسد.

وی افزود: ۳-میزان اشتغال در سال گذشته و ماه های اخیر در بخش‌های مختلفی که این بخش‌های مختلف به دنبالش افراد بیمه شده اند و حق بیمه پرداخت کرده‌اند به اطلاع مردم برسد.
۴- کارگاه‌هایی که در طول یک‌سال راه‌اندازی شده‌اند و اشتغالی که در پی داشته‌است این ها هم به دقت آمارشان اعلام شود ۵- نکته مهم دیگر این است که مشخص شود استان در برنامه های یک‌ساله و پنج‌ساله توسعه اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی در چه رتبه ای قرار دارد و چشم انداز استان در برنامه پنج ساله هفتم مشخصا تعیین و اعلام شود.

 وی در پایان افزود البته در جاهایی ما عقب ماندگی هایی داریم مثلاً در راه‌های روستایی به‌علت کوهستانی بودن استان ما در این جهت خیلی عقب‌ ماندگی داریم که بایستی همه دست‌ به‌ دست هم بدیم و عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم.