برگزاری جلسه بررسی موانع و مشکلات کمیسیون رفع تداخلات اراضی با حضور نماینده ولی فقیه در استان لرستان صورت گرفت؛

برگزاری جلسه بررسی موانع و مشکلات کمیسیون رفع تداخلات اراضی با حضور نماینده ولی فقیه در استان لرستان صورت گرفت؛
آبان 7, 1399
353 بازدید

  ✅ به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان لرستان، عصر امروز، پنجم آبان ماه، جلسه بررسی موانع و مشکلات کمیسیون رفع تداخلات اراضی با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید احمد رضا شاهرخی نماینده ولی فقیه در استان لرستان، آقای حسنی مقدم رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان و آقای نجفی […]

 

✅ به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان لرستان، عصر امروز، پنجم آبان ماه، جلسه بررسی موانع و مشکلات کمیسیون رفع تداخلات اراضی با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید احمد رضا شاهرخی نماینده ولی فقیه در استان لرستان، آقای حسنی مقدم رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان و آقای نجفی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان و دیگر اعضای کمیسیون استانی رفع تداخلات در دفتر نماینده ولی فقیه در استان لرستان برگزار شد، در این جلسه درباره نحوه صدور اسناد مالکیت کشاورزان پس از رفع تداخل پلاک بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان لرستان، حجت الاسلام و المسلمین سید احمدرضا شاهرخی شامگاه دوشنبه در جلسه بررسی موانع و مشکلات کمیسیون رفع تداخلات اراضی بر ضرورت حفاظت از محیط زیست تاکید کرد و اظهار داشت: طبیعت امانت در دست انسان است و باید از آن حفاظت کرد؛ در آیات و روایات متعدد آمده است که اراضی را آباد کنیم.

?وی با بیان اینکه امام صادق (ع) می‌فرماید «درخت بکارید و کشاورزی کنید که هیچ عملی از کاشت درخت و کشاورزی حلال‌تر و پاکیزه‌تر نیست»، تصریح کرد: در روایت دیگری آمده است اگر سرزمینی از آب برخوردار باشد و مردم آن فقیر باشند، این مردم از رحمت خدا به دور هستند.

?نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه باید برای محیط زیست برنامه‌های مدون چند ساله داشت و از دانش اهل فن و گروه‌های مردمی بهره برد، افزود: در برنامه ریزی برای حفاظت از محیط زیست نباید تنها به بودجه‌های استانی بسنده کرد، بلکه از سرمایه‌های مادی و معنوی ملی هم باید استفاده شود و از توان دوستداران محیط زیست بهره گرفت.

?حجت الاسلام شاهرخی یادآور شد: حفظ و نگهداری درختان کهنسال شهر از اهمیت بالایی برخوردار است.

?وی با اشاره به اینکه باید توجه کنیم که نقشه‌هایی در گذشته تهیه شده است، اما باید شرایط امروز اراضی را توجه کنیم، گفت: در تعیین تکلیف اراضی، نباید به طور مداوم بر نقشه‌های ۶۰ سال پیش تاکید شود.

?نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه بسیاری از کارخانجات و واحدهای تولیدی استان تعطیل شده‌اند، بخش عمده‌ای از مردم در حوزه کشاورزی اشتغال دارند و باید در مسئله تداخلات اراضی کشاورزی که محل تأمین معیشت مردم است دقت لازم به عمل آید، تصریح کرد: اراضی که شخم زده شده و کشاورزان دهها سال روی این اراضی کشت می‌کنند، نباید آن را محروم و ممنوع کرد.

?حجت الاسلام شاهرخی با ملاحظه نقشه هوایی اراضی ولی حال فعلی اراضی کشاورزی نیز باید رصد شود، افزود: بایستی قرص و محکم در مقابل کسی که درخت قطع می‌کند و محیط زیست و منابع ملی تخریب می‌کند و زمین خواری می کند بایستیم؛ از این رو بین کشاورزی که از زمین خود درآمد کسب می‌کند که خرج سال او را هم تامین نمی کند با کسی که درختان را قطع می‌کند و منابع ملی را تخریب می‌کند تفاوت قائل شویم.

?وی با اشاره به اینکه برخی افراد طبیعت را تصرف کرده‌اند، چه میزان با آنها برخورد شده است؟ اظهار داشت: باید افراد ویژه خوار و متصرف منابع ملی، که حق ملت و دولت را غصب کرده اند را به قانون سپرد.

?وی در ادامه خاطر نشان کرد: کشاورزان واقعی که دهها سال است بر روی زمین ها زحمت می‌کشند، به دادگاه و دادگستری ارجاع ندهیم و اراضی که سابقه شخم زدن و کشت کردن دارند و چندین سال است که زیر کشت می‌روند را اجازه دهیم به فعالیت خود ادامه دهند.

?ایشان افزود :البته در موضوع تداخلات اراضی کشاورزی و منابع ملی باید رعایت عدل و انصاف و مردم داری مدنظر قرار بگیرد و این کمیسیون با برگزاری جلسات متعدد و فوق‌العاده اراضی که مورد اختلاف بین کشاورزان و منابع ملی است را بررسی کنند تا کشاورزان هم از این معطل گذاشتن خارج شوند.99/8/5